Zvláštní chutě roztočů: Samci svilušek preferují mrtvé partnerky

11.05.2015 - Stanislav Mihulka

Nekrofilní samci svilušek chmelových dávají přednost mrtvolám samiček, které zahubila patogenní houba


Reklama

Roztoči svilušky chmelové (Tetranychus urticae) jsou významní škůdci pěstovaných rostlin, před nimiž se třesou zemědělci i zahradníci. Jejich samci si náruživě hlídají samičky ještě před dosažením dospělosti.

Samičky se sice v posledním larválním stadiu nepohybují, ani tak to ale není snadné. Nedočkaví samci prý doslova rvou ze samiček jejich starou pokožku při posledním svlékání a pak s nimi co nejrychleji mají sex. Jde o to, že vajíčka samičky obvykle oplodňuje jenom první sperma, které se do samičky dostane.

Nekrofilní svilušky

Samci si většinou vybírají živé partnerky. Vědce ale nedávno šokovalo, že když samců svilušek dají vybrat mezi živými samičkami a samičkami zabitými patogenní houbou Neozygites floridana, tak samci volí mrtvoly. Není známo, jestli s nimi mají sex, ale každopádně si je hlídají víc, nežli živé samičky.

Proč jsou ale samci svilušek nekrofilní? Buď nedovedou spolehlivě rozlišit mezi živou samičkou a mrtvolou sežranou houbou nebo patogenní houba produkuje chemikálie, které samce svilušek neodolatelně vábí. Něco podobného se děje v souvislosti s malárií. Malaričtí prvoci produkují citrónovou vůni a tak láká komáry z širokého okolí, aby se nasáli z nakažených hostitelů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Journal of Invertebrate Pathology

  • Zdroj fotografií: Gilles San Martin / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907