Zvýšené riziko rakoviny slinivky: Nepijte příliš limonády

07.07.2013 - Zuzana Teličková

Máte rádi limonádu? A dáváte si ji třeba obden? Pak byste se měli mít na pozoru před rakovinou slinivky, která je jednou z nejvíce nebezpečných druhů


Reklama

Vědecká studie, která po dobu 14 let sledovala 60 524 mužů a žen, prokázala, že konzumace dvou a více limonád za týden může zvýšit riziko rakoviny slinivky na dvojnásobek. Tato nemoc patří přitom k nejnebezpečnějším – pouhých pět procent lidí s touto rakovinou žije ještě rok po stanovení diagnózy. Vysoká hladina cukru v limonádách pravděpodobně zvyšuje hladinu inzulinu, který pak přispívá k rakovinnému bujení. Ovocné džusy se jako rizikový nápoj neprokázaly. Podle vedoucího výzkumu profesora Marka Pereira ze University of Minnesota mají lidé, kteří pravidelně konzumují slazené bublinkové nápoje, obecně tendenci k nevhodnému životnímu stylu zahrnujícímu kouření a špatné stravovací návyky. Tato skutečnost mohla výsledky studie částečně zkreslit, stejně jako poměrně malý počet případů rakoviny u sledovaných osob (celkem 140). Přesto se doporučuje konzumaci slazených nápojů omezit na minimum a dávat přednost čisté vodě.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907