Zvýšené riziko rakoviny slinivky: Nepijte příliš limonády

07.07.2013 - Zuzana Teličková

Máte rádi limonádu? A dáváte si ji třeba obden? Pak byste se měli mít na pozoru před rakovinou slinivky, která je jednou z nejvíce nebezpečných druhů


Reklama

Vědecká studie, která po dobu 14 let sledovala 60 524 mužů a žen, prokázala, že konzumace dvou a více limonád za týden může zvýšit riziko rakoviny slinivky na dvojnásobek. Tato nemoc patří přitom k nejnebezpečnějším – pouhých pět procent lidí s touto rakovinou žije ještě rok po stanovení diagnózy. Vysoká hladina cukru v limonádách pravděpodobně zvyšuje hladinu inzulinu, který pak přispívá k rakovinnému bujení. Ovocné džusy se jako rizikový nápoj neprokázaly. Podle vedoucího výzkumu profesora Marka Pereira ze University of Minnesota mají lidé, kteří pravidelně konzumují slazené bublinkové nápoje, obecně tendenci k nevhodnému životnímu stylu zahrnujícímu kouření a špatné stravovací návyky. Tato skutečnost mohla výsledky studie částečně zkreslit, stejně jako poměrně malý počet případů rakoviny u sledovaných osob (celkem 140). Přesto se doporučuje konzumaci slazených nápojů omezit na minimum a dávat přednost čisté vodě.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907