Archeologové objevili podzemní anomálii poblíž pyramid v Gíze

Moderní metody pro průzkum podzemí slavily úspěch na Západním pohřebišti u Velké pyramidy v Gíze. Vědci zde narazili na doposud neprozkoumané podzemní struktury.

22.05.2024 - Stanislav MihulkaSlavná lokalita s pyramidami v Gíze, která se rozkládá na dnešním předměstí egyptské Káhiry, je pod drobnohledem archeologů již od první poloviny 19. století. V rámci jejího průzkumu bylo objeveno i tzv. Západní pohřebiště, které se nachází těsně vedle Chufuovy nebo též Velké pyramidy, u její západní strany.

Výzkum Západního pohřebiště se po dlouhá léta soustředil především na mastaby – nadzemní hrobky z cihel a s rovnou střechou, určené pro příslušníky vládnoucích vrstev. Jedna část pohřebiště, nacházející se u jižní strany, ale dlouhodobě zůstávala prakticky neprozkoumaná. Právě na tuto část se zaměřil mezinárodní tým archeologů, který dané území prozkoumal s použitím moderních metod průzkumu podzemí, včetně georadaru a elektrické rezistivní tomografie. Výsledky průzkumu vědci zveřejnili počátkem měsíce v odborném časopisu Archaeological Prospection.

Anomálie na Západním pohřebišti

Motoyuki Sato z Univerzity Tohoku a jeho kolegové zde objevili doposud neznámou podzemní anomálii. O anomálii vědci hovoří, neboť zatím není úplně jasné o co přesně jde. Získaná data napovídají, že jde o prostor, který má jinou hustotu než jeho okolí, který je vzhledem ke svému tvaru anomálie téměř jistě umělého původu.

Místo s objevenou podzemní anomálií na Západním pohřebišti v Gíze. (zdroj: Archaeological Prospection, Motoyuki Sato, CC BY-SA 4.0)

Anomálii ve skutečnosti zřejmě tvoří dvě struktury, přičemž jedna se nachází podstatně blíže k povrchu. Nachází se v hloubce asi dvou metrů, její velikost je zhruba 10 × 15 metrů a nejspíš je vyplněná pískem. Zřejmě slouží jako podpůrná struktura pro hlouběji umístěnou část, která se nachází v hloubce zhruba 5 až 10 metrů a zabírá plochu přibližně 10 metrů čtverečních. Archeologové se již nemohou dočkat, až nově nalezené struktury důkladně prozkoumají.


Další články v sekci