Dobré zprávy: Roboti zatím převzít vládu nad světem nechtějí a slibují, že nebudou krást

Roboti by vládli efektivněji než lidé, proti svým tvůrcům se však nevzbouří. Zaznělo to v nedávné debatě mezi novináři a devíti roboty, kteří využívají umělou inteligenci. Jeden z robotů slíbil, že nepřispěje ke zničení pracovních míst

11.07.2023 - Martin ReichmanSetkání novinářů a robotů zorganizovala Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Organizátoři požádali přítomné novináře, aby na roboty mluvili pomalu a jasně. Případné zpoždění v odpovědích ze strany strojů bylo podle nich způsobeno rychlostí připojení k internetu. Novináři se robotů mohli ptát na různá témata.

„Domnívám se, že humanoidní roboti mají potenciál vést (lidi) s vyšší mírou efektivity, než lidští vůdci,“ uvedl například robot Sophia. Podle něj totiž stroje mohou při rozhodování zpracovat větší množství dat a nenechávají se ovlivnit emocemi či zkreslenými úsudky. Na námitku, že roboti používají data vytvořená lidmi, která už obsahují zkreslené úsudky, robot Sophia odpověděl, že lidé a roboti používající umělou inteligenci mohou nalézt efektivní spolupráci.

Vyřešíme problémy a nebudeme krást

Robot Grace pak odmítl obavy, že by nástup strojů a umělé inteligence vedl k masivnímu ničení pracovních míst. „Budu pracovat vedle lidí a poskytovat asistenci a podporu, žádná existující pracovní místa nahrazovat nebudu,“ řekl robot. Na dotaz, zda si je tím jist, odpověděl: „Ano, jsem si jist.“

Obavy, že by se inteligentní stroje mohly vzbouřit proti lidem, pak odmítl robot Ameca. Podle něj k tomu není důvod. „Můj tvůrce byl ke mně naprosto laskavý,“ odpověděl robot, který je se svým aktuálním stavem „velmi spokojený“. Podle agentury DPA ale robot na otázku reagoval poněkud podrážděně. „Myslím si, že by ses měl (za otázku) omluvit,“ prohlásil v debatě robot Ameca.

TIP: Jak myslí umělá inteligence a může představovat hrozbu?

Robotický umělec Ai-Da souhlasí s určitou regulací umělé inteligence. Desdemona se naopak vyjádřila proti limitům s tím, že jim nevěří. „Pojďme prozkoumat všechny příležitosti,“ řekla novinářům robotická zpěvačka. 

Většina robotů, kteří se akce účastnili, očekává, že jejich počet v nejbližších letech poroste a pomohou vyřešit globální problémy. Slíbili také, že nebudou krást a bouřit se proti lidem. 


Další články v sekci