Flegrejská pole u Vesuvu rozechvěl nejsilnější zemětřesný roj za posledních 40 let

Největší evropskou aktivní sopečnou kalderu rozechvěl nezvykle silný zemětřesný roj. Otřesy vyvolaly paniku, bezprostřední erupce ale podle vědců nehrozí.

04.06.2024 - Stanislav MihulkaFlegrejská pole jsou s průměrem asi 13 kilometrů největší evropskou aktivní vulkanickou kalderou. Nachází se na západním okraji Neapole, přibližně 35 kilometrů na západ od Vesuvu. Za posledních 60 tisíc let zde došlo ke dvěma velmi mohutným erupcím. Během té starší před 39 tisíci lety bylo vyvrženo asi 500 km³ sopečného materiálu. Poslední významná erupce se zde odehrála před téměř 500 lety – v roce 1538. V posledních měsících se ale mezi odborníky množí obavy, že Flegrejská pole vstoupila do nové fáze, která by mohla zahrnovat i erupce.

Otřesy na Flegrejských polích

Dokladem je i nedávný zemětřesný roj, který se objevil ve Flegrejských polích v pondělí 20. května večer. Šlo o zhruba 150 zřetelných otřesů během pěti hodin, přičemž nejsilnější z nich dosáhl magnituda 4,4. Zdroj se nacházel v hloubce asi 2,5 kilometrů pod povrchem. Zemětřesný roj sice nezpůsobil žádná zranění, vyvolal ale paniku mezi místním obyvatelstvem. Jak potvrzuje vulkanolog Mauro Antonio Di Vito, ředitel observatoře Vesuvius italského národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV), šlo o nejsilnější zemětřesný roj v této oblasti za posledních 40 let. 

Podle Di Vita a jeho kolegů ale bezprostřední erupce nehrozí. Většina významných ukazatelů, jakými jsou teplota nebo výrony oxidu uhličitého na povrchu Flegrejských polí, zůstává podle vědců beze změn. Stejně tak se prozatím nemění rychlost zvedání povrchu Flegrejských polí, která v poslední době činí přibližně dva centimetry za měsíc. Celkový počet zaznamenaných zemětřesení za letošní květen (450) byl nižší než v dubnu, kdy jich seismologové zaevidovali více než 1 200.

Vědci nicméně upozorňují, že seismicita není zcela předvídatelný jev a nelze proto vyloučit, že se mohou vyskytnout další seismické události s podobnou energií, jaká byla zaznamenána během současného roje.


Další články v sekci