Reklama


Fotostřípek: Hrdina bitvy u Prochorovky generálmajor Rotmistrov

11.03.2016 - Redakce Válka Revue

V největší tankové bitvě 2. světové války obstál, přesto musel generálmajor Rotmistrov čelit hněvu Stalina

Jméno maršála Pavla Alexejeviče Rotmistrova je navždy nerozlučně spjato s tankovou bitvou u Prochorovky (v rámci bitvy v Kurském oblouku se zde střetla v červenci 1943 doposud největší masa tanků). I když zde získal největší věhlas, výsledek střetnutí jej téměř dostal k vojenskému tribunálu.

Značné ztráty jeho 5. gardové tankové armády, znemožňující útočný boj, natolik rozčílily Stalina, že chtěl Rotmistrova degradovat a postavit před soud. I přes úspěšné přímluvy maršála Vasilevského vznikla zvláštní komise prošetřující ztráty 5. gardové tankové armády. Tato komise došla k závěru, že boj u Prochorovky z 12. července byl příkladem neúspěšně vedené operace. Paradoxně byl Rotmistrov navržen k vyznamenání Řádem Kutuzova 1. stupně.

Na fotografii ze zimy 1942–1943 je Pavel Rotmistrov zachycen ještě jako velitel 7. tankového sboru s hodností generálmajora (hodnost generálporučíka získal v únoru 1943 a titul hlavního maršála tankových vojsk obdržel v dubnu 1962).

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Vzducholoď Italia, jež se v roce 1928 měla vznést k severnímu pólu, nakonec svého cíle dosáhla, poté však tragicky ztroskotala.

Zajímavosti

Sériová výroba návratových modulů lodí Sojuz

Vesmír

Zámek ční nad obcí Hohenschwangau

Historie

Hlavním receptem na léčbu takzvaného bombového (též šrapnelového) šoku byl klid a odpočinek

Válka

Dron Fury s novým motorem může provádět průzkum 15 hodin

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907