Reklama


Generálové padlí za druhé světové války (5): William Gott

28.09.2017 - Jiří Suchánek

Britský generál Gott nakonec nestihl po první bitvě u El Alameinu převzít velení 8. armády. Post velitele útvaru tak přijal Bernard Montgomery

Generálporučík William Gott (1897–1942) - Generálporučík William Gott byl zabit v dopravním letadle. Mnozí jsou toho názoru, že jeho smrt nebyla náhoda, ale předem připravená německá akce
Generálporučík William Gott (1897–1942) - Generálporučík William Gott byl zabit v dopravním letadle. Mnozí jsou toho názoru, že jeho smrt nebyla náhoda, ale předem připravená německá akce

Po první bitvě u El Alameinu, v níž Britové v červenci 1942 zastavili postup Rommelovy tankové armády Afrika, měl podle požadavku Winstona Churchilla podniknout velící generál Claude Auchinleck okamžitý protiútok. K tomu však nedošlo, a tak byl Auchinleck odvolán ze svých funkcí.

Do boje s Rommelem

Ve vedení Vrchního velitelství Středního východu jej nahradil generál Harold Alexander a 8. armádu měl převzít generálporučík William Gott (1897–1942), zkušený důstojník, který bojoval již v první světové válce a nyní se velmi dobře osvědčil i v poušti severní Afriky.

Než ale stihl 8. armádu skutečně převzít, zastihla jej smrt. Dne 7. srpna 1942 nastoupil generál Gott na letišti Burg-el-Arab do dopravního letounu Bristol Bombay, který sem jako každý den dopravil z Káhiry zásoby a poštu a zpět evakuoval raněné vojáky.

Britský stroj náležící k 216. peruti RAF pilotoval teprve devatenáctiletý seržant Hugh James. Gott, který letěl do Káhiry na důležité jednání, se posadil vedle řadových vojáků a dvoumotorový stroj se vydal na cestu ve velmi malé výšce (zhruba 15 m), která jej měla uchránit před německými stíhači.

Náhoda, nebo prozrazení?

Existují spekulace, že Němci o cestě nového velitele 8. armády věděli ze zachycené rádiové zprávy, a ať už je to pravda nebo ne, faktem zůstává, že britský letoun se brzy stal terčem skupiny Messerschmittů Bf 109 od stíhací eskadry 27, v jejímž čele letěl vrchní šikovatel Emil Clade. Ten přesnou střelbou zapálil bristolu oba motory a seržant James musel zahájit nouzové přistání.

To se mu povedlo na jedničku, jenže když už z letounu začali prchat první vojáci, poddůstojník Bernhard Schneider v kokpitu dalšího messerschmittu provedl poněkud nerytířskou věc: vrak transportního letadla z malé výšky pokropil kulometnou dávkou, která zabila 17 vojáků včetně generálporučíka.

Na druhé straně ale tento akt také může podporovat verzi o tom, že šlo skutečně o operaci s jednoznačným cílem Williama Gotta odstranit. V každém případě měl tento sestřel kromě generálovy smrti i jiný důsledek: velení 8. armády se ujal do té doby nepříliš známý generálporučík Bernard Montgomery, pozdější vítěz nad Rommelovým Afrikakorpsem.


Další části seriálu Generálové padlí za druhé světové války:


  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

ReklamaReklama

Aktuální články

Význam utajení si uvědomoval již římský vládce Gaius Julius Caesar, který psal šifrované zprávy z bojiště.

Zajímavosti

Císař Rudolf II. podepsal v roce 1609 dokument, který do značné míry zrovnoprávňoval katolíky, luterány a kalvinisty.

Historie

Korýši skýtají jednoznačně nejčerstvější maso, jaké se vám může na talíři ocitnout. Důvod je prostý. Do vroucího vývaru se vkládají živí.

Revue

SpaceShipTwo VSS Unity na novém testovacím letu jako kluzák

Vesmír
Válka

Zalesněné skály v Číně

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907