Bobiho rekord neplatí: Nejstarší pes přišel o zápis v knize rekordů

Může se „přítel člověka“ dožít jednatřiceti let? Po nátlaku pochybující veřejnosti se komisaři Guinnessovy knihy rozhodli dočasně odebrat titul Bobimu, kterého před rokem potvrdili jako nejstaršího psa na světě.

06.04.2024 - Barbora JelínkováBývalý hlídač dobytka náležel k plemeni Rafeiro de Alentejo a uhynul loni v říjnu v údajném věku 31 let a 165 dní. Záhy se však objevily podněty odborníků, především veterinářů, kteří poukazovali na určité nesrovnalosti. Nejčastěji šlo o pochybnosti, zda je vůbec biologicky možné, aby se pes dožil ekvivalentu 200 let u člověka. Na internetu se navíc rozpoutala diskuse, že na snímku z roku 1999 měl Bobi bílé tlapky, zatímco na novějších fotografiích byly hnědé. 

Někteří skeptici proto zastávají názor, že se ve skutečnosti jednalo o dvě různá zvířata. Komisaři Guinnessovy knihy rekordů tedy Bobimu titul dočasně odebrali a zahájili přezkum jeho přesného věku. Datum narození chlupáče přitom potvrdila veterinární služba portugalské obce Leiria a byl zapsán do databáze domácích zvířat spravované tamní Národní unií veterinárních lékařů.

Záchrana před smrtí

Britský veterinář Danny Chambers stojí v čele početné skupiny Veterinary Voices UK. A ani jeden z jejích členů prý nevěří, že bylo Bobimu 31 let. Zvěrolékař se sice ve své praxi občas setkává se psy, kteří se dožijí vyššího věku, týká se to však téměř výhradně zástupců menších plemen, a navíc bez nadváhy – přičemž ani jedno nebyl Bobiho případ. „O to víc překvapí, že žil téměř třikrát déle než běžný průměr,“ míní Chambers.

Majitel rekordmana Leonel Costa z vesnice Conqueiros uvedl, že mělo zvíře dobré geny: Jeho matka se dožila 18 let, zatímco jiný z rodinných psů zemřel ve věku 22 roků. Páníček navíc přičítá Bobiho dlouhý život klidnému prostředí, v němž žil, i faktu, že měl vždy volný výběh a vyváženou stravu. Když se pes v roce 1992 narodil, otec tehdy osmiletého Leonela rozhodl, že si ho nemohou nechat, protože má rodina již příliš mnoho zvířat. Chtěl tedy štěňata utratit, nicméně jedno z nich se ukrylo pod hromadou dřeva v kůlně, kde přišel vrh na svět. Leonel a jeho bratři pak psího mrňouse před rodiči schovali, a zachránili ho tím před jistou smrtí. 


Další články v sekci