Reklama


Jaký je rozdíl mezi planetkou, trpasličí planetou a planetou?

20.02.2016 - Michal Švanda

Pojmy „planeta“ a „trpasličí planeta“ definuje rezoluce 5B Mezinárodní astronomické unie, jež byla přijata na valném shromáždění v roce 2006 v Praze. Podle ní je daný objekt planetou Sluneční soustavy, pokud obíhá kolem Slunce, má dostatečnou hmotnost k dosažení stavu hydrostatické rovnováhy (nabývá tedy přibližně kulového tvaru) a představuje na své dráze kolem naší centrální hvězdy unikátní těleso (vyčistilo okolí své trajektorie). 

Jako trpasličí planetu označujeme těleso, které krouží kolem Slunce, spočívá v hydrostatické rovnováze, není unikátní na své dráze a nepatří mezi měsíce. Ostatní objekty obíhající naši centrální hvězdu se souhrnně označují jako malá tělesa Sluneční soustavy a patří mezi ně zejména planetky a komety, jež se liší především aktivitou při průletu kolem Slunce: zatímco kolem komet se vytváří koma a ohon, kolem planetek nikoliv. Známe však několik objektů na pomezí zmíněných dvou skupin. 

Uvedené definice se vztahují pouze na tělesa Sluneční soustavy. Pro objekty obíhající jiné hvězdy přesné definice neexistují a využívají se jejich analogie s naším solárním systémem.

  • Zdroj textu: Tajemství vesmíru 4/2015
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

V Perugii můžete projít etruskou bránou starou více než dva tisíce let.

Zajímavosti

Mamograf je speciální rentgen pro diagnostiku rakoviny prsu

Věda

Ukrajinský voják pózuje s útočnou puškou AK-74 kdesi na východní Ukrajině

Válka
Zajímavosti

Neutrinový „snímek“ Slunce pořízený detektorem Super-Kamiokande vznikl v noci, tedy „skrz Zemi“. Zachycuje v podstatě pouze horké sluneční jádro

Vesmír

Rychlostní rekord v hodnotě téměř 126 km/h padl na stěně smrti loni

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907