Křížem krážem starým kontinentem: 11 tipů, kam vyrazit letos na prázdniny

Kam zamířit za kulturou, poznáním či zábavou? Do upršeného a mystického Skotska s jeho slavnými destileriemi? Nebo raději do prosluněného španělského Santiaga na legendární pouť? Redakce 100+1 vám přináší osobní tipy na návštěvu těch nejzajímavějších koutů Evropy

21.07.2017 - redakce 100+1



Futurismus v praxi

Kam vyrazit: Brusel

Bruselské předměstí Vilvoorde ukrývá architektonickou perlu: Tamní experimentální dům „House of the Future“ obsahuje to nejmodernější ze současné architektury a technologií. Futuristický příbytek, sloužící zároveň jako výstavní prostor, se „ovládá“ jediným kontrolním panelem připojeným k internetu a najdete v něm také řadu dalších „chytrých“ užitných předmětů budoucnosti. 

Ohnivá voda života

Kam vyrazit: Ostrov Islay

Skotský ostrov Islay patří k nejzápadnějším výspám Evropy a láká nejen majestátní přírodou, bičovanou Atlantikem, ale především řadou palíren whisky. Islayská „voda života“, v jejíž chuti rozeznávají fajnšmekři mořskou slanost, rašelinu i silné uzené tóny, se vyrábí výhradně z ječmenného sladu. Mezi tamní nejznámější palírny patří Ardbeg, Laphroaig a také výrobce zřejmě nejoceňovanější whisky historie – Lagavulin. 

Pouť do Santiaga

Kam vyrazit: Santiago de Compostela

Svatojakubská cesta je tradiční pouť ke katedrálnímu hrobu Jakuba Staršího ve španělském městě Santiago de Compostela. Vede k němu víc než desítka různě dlouhých tras, přičemž k nejkrásnějším a nejlépe značeným patří Portugalská cesta, která začíná v Portu a měří asi 250 km. Několikadenní túru můžete absolvovat i sami a nerušeně během ní přemítat, zatímco budete míjet oceán či malebná městečka a potkávat se s dalšími poutníky.

Hudba budoucnosti

Kam vyrazit: Birmingham

To nejlepší z britské alternativní hudební scény, navíc propojené se současným digitálním a výtvarným uměním, nabízí Supersonic Festival pořádaný každoročně v britském Birminghamu. V rámci třídenní akce si můžete poslechnout novinky (nejen) z britské produkce, které zpravidla o pár let předbíhají dobu, nebo se zúčastnit workshopů a prezentovat tam své hudební vize sami. 

Královna cest

Kam vyrazit: Řím

Výlet podél kdysi nejvýznamnější silnice Římské říše nazývané Via Appia představuje vítaný odpočinek od hektického ruchu Říma. Někdejší tepna Apeninského poloostrova dřív začínala za římskými městskými hradbami a vedla až do kampánské Capui vzdálené téměř 200 km. Při putování podél torza cesty lze obdivovat prastarou antickou dlažbu, dávné hrobky odpočívající v tichu majestátních borovic a cypřišů, ale i několik malebných kostelíků, včetně svatostánku Domine quo vadis.

Monumentální podzemí

Kam vyrazit: Škocjanské jeskyně

Škocjanské jeskyně patří k nejvyhledávanějším přírodním skvostům Slovinska zcela právem. Vápencový komplex, jenž se táhne v délce 5,8 km, ukrývá množství vodopádů a nespočet krasových útvarů, propadlých chodeb i závrtů. Jeskyně se v některých místech propadají až do hloubky 200 m a celkový dojem z obřího prostoru ještě umocňuje hučící Reka, která místem protéká. 

Lodí po souši

Kam vyrazit: Kanál Elbląski

Kanál Elbląski se řadí k nejzajímavějším plavebním trasám nejen v Polsku. Jeho historie sahá do 19. století a součástí dodnes funkčního systému je pět svážných drah, které lodě překonávají po souši, konkrétně na speciálních vagonech pohybujících se po kolejnicích. Z Ostródy do Elblągu měří kanál 80 km a plavba trvá 11 hodin, trasu lze ovšem zkrátit i na polovinu.

V labyrintu utrpení

Kam vyrazit: Budapešť

Dům stojící na budapešťské adrese Andrássy út 60 představoval dlouhá desetiletí symbol teroru, smrti a totalitní moci. Za druhé světové války byly v jeho podzemí umučeny stovky odpůrců nacistického režimu, což později zopakovala komunistická tajná policie – rukou stejných dozorců. Dnes se v místě nachází muzeum Terror Háza neboli „dům teroru“, kde si můžete v mnoha velmi zdařilých expozicích „osahat“ mrazivé události, na něž bychom neměli zapomenout.

Po stopách zepelínů

Kam vyrazit: Friedrichshafen

Bodamské jezero pod Alpami nabízí nejen vodní radovánky či pěší výlety. Na jeho břehu se v německém Friedrichshafenu tyčí bílá budova Zeppelin Museum, kde jsou k vidění nejslavnější vzducholodě historie. K tamním největším atrakcím patří část repliky stroje LZ 129 „Hindenburg“: Můžete se mimo jiné posadit do křesílka pro cestující a obdivovat dobový salonek.

Výlet do radioaktivní zóny

Kam vyrazit: Černobyl

Míra znečištění ve většině černobylské „zóny“, zamořené při jaderné havárii v roce 1986, již klesla k normálním hodnotám. Exkurze přímo k elektrárně či do nedalekého městečka Pripjať, pořádané obvykle z Kyjeva, tak dnes bezpečně nabízí řada zážitkových agentur. Navštívit můžete i kyjevské muzeum Černobylu, s více než sedmi tisíci exponátů souvisejících s katastrofou.

V ráji gameboyů a tetrisů

Kam vyrazit: Berlín

Patříte-li k milovníkům počítačových her, rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu berlínského Computerspielemuseum. Čeká tam na vás přes 16 tisíc her, 2 300 zařízení na jejich ovládání a tisíce specializovaných časopisů. Nejstarší exponáty pocházejí už z poloviny minulého století a řadu z nich si můžete sami vyzkoušet.

Česko okouzlující

Prázdniny se rychle blíží ke své polovině a možná právě přemýšlíte, která zajímavá místa naší vlasti navštívit. Přinášíme vám několik tipů, jež zahrnují nejkrásnější českou a moravskou letní přírodu, výběr z netradičních festivalů i chytrou zábavu.

Témata


Další články v sekci