Reklama

Reklama

Kyrgyzstán: Nejchudší z postsovětských republik

20.4.2013 - Marek Telička
Dvacet let po získání samostatnosti se Kyrgyzstán stále potýká se stejnými problémy – s nefungující ekonomikou, vysokou korupčností a neuspokojivou úrovní lidských práv
Jurta kočovníků
Tradiční obydlí
Jurta – tradiční obydlí kočovníků, které je dokonce vyobrazeno na kyrgyzské vlajce
Kyrgyzský sokolník
Jezero Jasilkul
Tržnice v Biškeku
Věž Burana
Miss Kyrgyzstán

Kyrgyzstán

Vlajka Kyrgyzstánu

Na vlajce samostatného Kyrgyzstánu je stylizovaná střecha kyrgyzské jurty a slunce se 40 paprsky, jež představuje 40 kyrgyzských kmenů, které byly podle legendy sjednoceny národním hrdinou Manasem

Kyrgyzstán byl dlouhá léta jednou z republik Sovětského svazu. Když v roce 1991 získal samostatnost, zdálo se, že pod vedením Askara Akajeva směřuje mladá demokracie ke svobodě a relativní prosperitě. V prvních letech 21. století ovšem došlo k zásadnímu obratu směrem k autokracii.

Lidská práva na ústupu

Ústava Kyrgyzské republiky z roku 1993 jasně stanovuje, že jde o demokratický stát. Prezident Akajev se ovšem v průběhu své vlády stále více stavěl nad zvolený parlament a vládu. V roce 2000 se do čela státu dostal potřetí, ale západní pozorovatelé nebyli o demokratickém průběhu voleb přesvědčeni. V roce 2003 Akajev znovu posílil prezidentské pravomoci a zprávy hodnotící lidská práva v zemi podávaly stále horší obraz o stavu země. Mezi hlavní problémy patřila faktická nemožnost ovlivnit složení vlády, zneužívání policejní moci, korupce, porušování svobody slova, násilí vůči ženám a dětem a dokonce obchod s lidmi. V březnu 2005 byl Akajev vyhnán ze země a tři měsíce poté se stal nově zvoleným prezidentem Kurmanbek Bakijev.

Počátek výtržností roku 2010

Nástup nového prezidenta byl spojen s velkými očekáváními, která však Bakijev nedokázal naplnit. Během následujících měsíců se projevilo, že prezident není schopen vypořádat se s korupcí (země je dlouhodobě hodnocena jako jeden ze 20 nejkorupčnějších států světa) a opozice jej vinila z neochoty předat některé z mnoha prezidentských pravomocí zpět do rukou parlamentu. Roku 2006 v Biškeku vypukly rozsáhlé protesty, které byly nepatrnou předehrou událostí roku 2010.

V dubnu 2010 vypukly v zemi demonstrace namířené proti korupci ve vládě a narůstajícím životním nákladům. Prezident Bakijev vyhlásil stav nouze a při srážkách mezi policií a demonstranty zemřelo přinejmenším 75 lidí, přičemž dalších bezmála 500 muselo být hospitalizováno. Prezident uprchl do sousedního Kazachstánu, rezignoval a na jeho místo nastoupila jako prozatímní prezidentka Roza Otunbajevová.

Kyrgyzové proti Uzbekům

Jen dva měsíce po celonárodních nepokojích došlo ve druhém největším městě Oš ke střetům mezi dvěma hlavními etniky – Uzbeky a Kyrgyzy. Hned během prvních dní měl konflikt na kontě více než 200 mrtvých a ke dvěma tisícům zraněných. V regionu byl nedostatek jídla a jiných komodit. Situace vedla k vyhlášení mimořádného stavu v oblasti a požádání o pomoc Ruska, přičemž tato žádost nebyla vyslyšena. V polovině června uprchlo před nepokoji z Kyrgyzstánu do Uzbekistánu 60 000 etnických Uzbeků a počet uprchlíků se nadále stupňoval. Zásah Ruska či mezinárodních jednotek OSN byl nakonec kyrgyzskou vládou odmítnut a situace byla prohlášena za zvládnutou.

Vytrhnuti z bloku

Z důvodu prošetření událostí z roku 2010 byla ustavena komise, která ovšem nedošla k žádnému konkrétnímu výsledku. Hlavním kořenem nepokojů však zřejmě byly politická a ekonomická nejistota. Kyrgyzstán byl druhou nejchudší republikou SSSR a dnes je druhou nejchudší zemí Střední Asie. V roce 1990 směřovalo 98 % kyrgyzského vývozu do ostatních sovětských republik. V důsledku rozbití sovětského obchodního bloku má země stále velké problémy adaptovat se v nové situaci.

Rok 2011 znamenal pro kyrgyzský lid zklidnění situace. Říjnové volby vynesly do prezidentského úřadu Almazbeka Atambajeva a dařilo se i kyrgyzské ekonomice. Ekonomika rostla o 5,7 % a schodek rozpočtu se snížil z 11 % HDP na něco málo přes 5 % HDP.

Foto, ilustrace: 
Shutterstock, premier.gov.ru

Reklama