Postsilvestrovský manuál: Jak léčit kocovinu

Pravděpodobně si tím prošel každý. Začíná to bujarým veselím u skleničky vína či jiné lihoviny a končí ukrutnými bolestmi hlavy a nevolností. Existují však osvědčené tipy a rady, jak se nezvané kocoviny zbavit

01.01.2019 - redakce 100+1



Někdy nás doslova paralyzuje, jindy jen několik hodin „nejsme ve své kůži“. Někoho kocovina zachvátí už po třech pivech, jiný odolává i po deseti. Po patnácti půllitrech ovšem s jistotou dostihne každého bez výjimky. Otázka zní: Musíme ji prostě „odtrpět“, nebo existují spolehlivé triky, jak zahnat alespoň nejhorší příznaky? 

Pitím k nedostatku tekutin

Pokud jde o nepříjemné dopady konzumace alkoholu, paradoxně je na vině především nedostatek tekutin. „Lidé si neuvědomují, že alkohol působí močopudně. Takže i když toho večer vypijí hodně, další den ráno jsou dehydrovaní,“ vysvětluje Karel Nešpor, primář mužského oddělení léčby závislostí v pražských Bohnicích. 

K dalším „rizikovým faktorům“ patří hlad. Proto se při konzumaci alkoholu (a především před ní) doporučuje dopřát si nějaké tučné jídlo. Tuk totiž potáhne stěny žaludku, které jsou pak odolnější vůči překyselení i vstřebávání zrádných lihovin. „Budete-li při konzumaci alkoholu pít dostatečné množství nealko nápojů a dáte si nějaké jídlo, pravděpodobně vás kocovina nezasáhne tolik jako toho, kdo bude pít unavený a nenajezený,“ potvrzuje Tomáš Zima z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. 

Přepít nebo zajíst? 

Pokud už nevítaná kocovina zaklepala u vašich dveří, lze se jí alespoň částečně zbavit. Zkušení alkoholici ji radí přepít, což je však podle primáře Nešpora cesta do pekel – již tak těžce zkoušená játra tím vystavíte ještě větší zátěži, nehledě na prohloubení případné závislosti. Nejen babičky doporučují silný hovězí vývar – nejlépe už před pitkou, ale i jako účinný „lék“ po večírku.

TIP: Opilecká amnézie: Jak vznikají alkoholová „okna“ a lze se jim vyhnout?

Další obvyklá rada zní „silná káva“. Pokud vám ji ovšem někdo v kocovině připraví, zvažte, zda to s vámi myslí skutečně dobře. Káva totiž nejen dále dehydruje, ale zároveň je značně nešetrná k žaludeční sliznici a navíc působí projímavě. Ani mléko nepatří k ideálním řešením pro každého: ačkoliv pomáhá neutralizovat překyselený žaludek, má rovněž projímavé účinky. Při úporných bolestech hlavy často saháme do lékárničky po prášcích, v kocovině bychom je však polykat neměli – opět zejména kvůli zátěži, kterou představují pro žaludek.

K nejspolehlivějším řešením tak patří prosté doplňování tekutin. Vodu přitom zkuste střídat s bylinnými čaji, třeba se zázvorem, jenž mírní nevolnost.

8 rad jak přežít kocovinu

» Pokud cítíte žaludeční nevolnost, je vhodné vypít roztok s jedlou sodou, která sníží překyselení žaludku.
» Žaludek také zklidní bylinkové odvary např. z máty, heřmánku nebo zázvoru.
» Do organismu je nutno dodat cukr např. v ovocných šťávách, tedy džusech. Díky tomu, že jsou játra zaměstnána odbouráváním alkoholu, totiž vázne tzv. glukoneogeneraz - tzn. tvorba cukru, který aktuálně organismus potřebuje. Dobrým zdrojem cukru a detoxifikačních látek je med.
» Do těla dodejte vitamín B (B-komplex) a vitamín C (Celaskon).
» Pokud jste toho schopní, jděte na procházku nebo si jděte zaplavat, protože kyslík rychleji zlikviduje metabolity alkoholu. Většině lidí s kocovinou ale vyhovuje klid na lůžku a vyčkat vymizení příznaků kocoviny.
» Dejte si česnekovou polévku, zklidňuj žaludeční sliznici po prohýřené noci a dodá vám potřebné vitamíny a látky.
» Po bohatě alkoholovém večírku se dostatečně vyspěte.
» Existuje již také široká řada preparátů na rychlé odbourávání alkoholu a jeho degradačních produktů (především acetaldehydu). Musí se však většinou užít ještě před zahájením pití alkoholu. Patří mezi ně např. Antiethanol nebo Prevento.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost, alkoholik.cz

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci