Proč psi olizují své páníčky?

Většina pejskařů si psí olizování vysvětluje jako prostý akt náklonnosti svého čtyřnohého miláčka. Vědci však předpokládají, že psi se k „líbání“ svého pána uchylují z prozaičtějších důvodů...

16.11.2022 - Barbora JelínkováMajitelé čtyřnohých domácích přátel dobře vědí, že kdykoliv musejí svého chlupáče na delší dobu opustit, při opětovném shledání se dočkají radostného přivítání doprovázeného intenzivním olizováním obličeje.

Počínání, které na první pohled připomíná polibky, si většina pejskařů vysvětluje jako prostý akt náklonnosti a radosti. Vědci však předpokládají, že se psi k „líbání“ svého pána uchylují z prozaičtějších důvodů: Díky smyslovým receptorům na čenichu a jazyku mohou takto získat víc vjemů.

TIP: Pohled z očí do očí: Tajemství pevného pouta mezi lidmi a psy

Ve srovnání s člověkem mají daleko vyvinutější čich, jehož funkce jim částečně nahrazuje hmat. Jazykem si potom páníčka vlastně „osahávají“, a navíc tak lépe vnímají jeho pachy. Olizování coby výraz lásky se u psů i koček projevuje spíš mezi sebou navzájem – matky olizují mláďata, nejen aby jim vyčistily srst, ale zejména pro pocit bezpečí. 


Další články v sekci