Reklama

Reklama

Togo: Diktatura a sloní kly

1.5.2014 - Marek Telička
Hlavním problémem úzkého pruhu země na západním pobřeží Afriky je diktátorský režim a s ním související potlačování lidských práv. Togo také nechvalně proslulo vývozem obrovského množství slonoviny
Cesta slonoviny
Tváře Toga
Pouliční obchod
Tradiční dům
Na trhu

Togo

togo

Pět vodorovných pruhů reprezentuje pět regionů státu, červený čtverec představuje věrnost a patriotismus a hvězda je symbolem života, čistoty, míru a důstojnosti.

Navzdory tlaku západních zemí zůstává většina politických záležitostí Toga v rukou členů jedné rodiny. Prakticky od získání nezávislosti až do dnešních dní (jen s krátkými přestávkami) ovládá zemi rod Gnassingbé: nejprve plných 38 let otec Eyadéma a nyní už bezmála deset let jeho syn Faure.

Moc v jedněch rukou

Od roku 1991 v zemi oficiálně funguje systém více politických stran. Vůdci státu jsou ovšem po právu obviňováni z manipulací s výsledky voleb, jimiž si udržují moc. Na přelomu 20. a 21. století konstatovala Organizace africké jednoty, že během voleb v roce 1998 byly zabity stovky lidí. Když otce Gnassingbého střídal u moci jeho syn, opět došlo k násilnostem. O život přišlo zhruba pět set protestujících a kolem čtyřiceti tisíc obyvatel Toga uteklo do sousedních zemí. Zatímco Africká unie a USA zhodnotily volby jako „přiměřeně nestranné“, Evropská unie kvůli jejich průběhu pozastavila Togu humanitární pomoc.

Organizace monitorující dodržování lidských práv upozorňují, že jsou Tožané často zatýkáni a mučeni. V zemi platí zákaz politického shromažďování a potlačuje se i svoboda slova. Například v polovině roku 2013 provedla tamní policie zátah na nezávislou rozhlasovou stanici, která byla poté zrušena. V roce 2015 by se měly konat další prezidentské volby, ale jen velmi nepravděpodobně po nich dojde k razantnějším změnám.

Největší vývozce slonoviny

Togo na mezinárodní scéně nechvalně proslulo také nelegálním pašováním slonoviny. Jak je však možné, že země, kde žije zhruba pouhých dvě stě slonů, stojí v čele vývozu této ilegálně obchodované suroviny? Nejhorší sloní masakry totiž probíhají ve státech centrální Afriky včetně Gabonu, kde se pytláctví zcela vymklo kontrole. A jelikož tyto země nemají možnost kly vyvézt přímo do Asie, přichází ke slovu Togo s přístavem Lomé.

V prosinci 2012 byla v Malajsii zadržena zásilka z Toga do Číny s více než šesti tunami slonoviny. Začátkem února 2013 zadržela policie v přístavu Lomé bezmála 2,1 t sloních klů. O pouhých šest dní dříve zkonfiskovali muži zákona 1,7 t slonoviny. V červenci 2013 odhalili celníci v Hongkongu náklad 2,2 t slonoviny. Zamýšlená trasa: Togo–Maroko–Čína. V srpnu 2013 zabavili přímo v Lomé 700 kg slonoviny. Za pouhých čtrnáct měsíců tak policisté několika zemí zadrželi přímo v Togu nebo na cestě odtud slonovinu, která stála život odhadem 1 200 slonů!

Bez pomoci to nepůjde

Navzdory špatným podmínkám k životu počet obyvatel Toga roste a podle dostupných informací se zdejší populace za posledních padesát let zpětinásobila! Takovému boomu ovšem nestačí ekonomika, která patří k nejslabším na světě. Stát je závislý především na zemědělské činnosti a lidé většinou pěstují plodiny pro vlastní potřebu. Movitější z nich část úrody prodávají. Nejdůležitější exportní plodiny představují káva, kakao a bavlna, které tvoří 40 % vývozního zisku.

Vláda se pokouší pod patronátem Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF) o zavedení ekonomických reforem. Stát se však neobejde bez pomoci zvenčí. Lze do ní počítat například také odpuštění 95 % státního dluhu Toga, k němuž MMF přistoupil v roce 2010.

Foto, ilustrace: 
Shutterstock

Reklama