V Saúdské Arábii byli ze soutěže krásy vyřazeni velbloudi vylepšení botoxem

Nejen lidské modelky a modelové se uchylují do rukou plastických chirurgů. V Saúdské Arábii podstupují kosmetické zákroky kvůli soutěžím krásy i velbloudi

11.12.2021 - Martin ReichmanFestival velbloudů krále Abd al-Azíze, který se koná v Saúdské Arábii, je jednou z několika každoročních soutěží krásy velbloudů. Jakkoli se nám může podobná soutěž jevit jako úsměvná, na Středním východě jde o prestižní klání, spojené s odměnami ve výši milionů dolarů.

Lákavé odměny pochopitelně přitahují nejrůznější nepoctivce, kteří v honbě za vítězstvím neváhají své velbloudy patřičně „vylepšovat“. Saúdská tisková agentura nedávno uvedla, že z letošního ročníku festivalu velbloudů krále Abd al-Azíze bylo více než 40 velbloudů diskvalifikováno kvůli botoxovým injekcím a dalším zapovězeným zvířecím kosmetickým procedurám.

Velbloudi na přehlídkovém molu

Injekce botoxu jsou přitom jen špičkou ledovce, pokud jde o kosmetické úpravy v soutěžích krásy velbloudů. V minulosti se podařilo zdokumentovat například používání kolagenových výplní na velbloudí tlamy a nozdry, zvětšování svalů pomocí hormonů nebo zaškrcování částí velbloudích těl. Někteří chovatelé dokonce velbloudům záměrně natahují horní pysk, aby dosáhli kýženého svěšeného vzhledu.

Rozsah kosmetických zásahů a množství takto „vylepšených“ velbloudů je v soutěžích krásy natolik rozšířené, že organizátoři přistoupili k jejich kontrole pomocí moderních technologií. Zvířata jsou před zahájením soutěže kontrolována pomocí rentgenu a ultrazvuku a podstupují také nejrůznější genetické testy. Chovatelům takto „vylepšených“ velbloudů hrozí vysoké pokuty.

TIP: V Belgii se uskutečnil evropský šampionát imitátorů racčího křiku

Přesto k prohřeškům stále dochází. Na Středním východě se s chovem velbloudů pojí velký byznys a v soutěžích krásy se bojuje o závratně vysoké odměny. V letošním roce si vítězové festivalu velbloudů krále Abd al-Azíze rozdělí 57 milionů dolarů (v přepočtu 1,2 miliardy korun), přičemž zhruba polovina je vyhrazena právě pro soutěž krásy. O atraktivní odměny se podle organizátorů letos uchází 33 tisíc velbloudích modelek a modelů.


Další články v sekci