Změna trendu? Indická populace poprvé v známé historii neroste

02.12.2021 - Stanislav MihulkaV Indii došlo poprvé ve známé historii k poklesu zásadního demografického ukazatele úhrnné plodnosti TFR (Total fertility rate), pod hodnotu 2,1, která je nutná k růstu populace dotyčné země.

Pro přiblížení – dnešní Velká Británie má úhrnnou plodnost asi 1,65, Spojené státy 1,70, což jsou hodnoty běžné v západních zemích. Tento ukazatel vyjadřuje průměrný počet porodů na jednu ženu. Vzhledem k tomu, že muži děti nerodí, je k udržení stabilní populace, která neroste (ale ani neklesá), nutná úhrnná plodnost rovná dvěma. Na jednu ženu a jednoho muže dvě děti, které je „nahradí“. Aby populace rostla, musí mít ženy průměrně o něco více než 2 děti.

Světlé zítřky pro Indii

Vliv tohoto poklesu nebude patrný hned. Ale je to dobrý začátek a pro Indii jde o ohromný úspěch. Země již delší dobu bojuje proti rychlému populačnímu růstu, který jí přináší řadu problémů.

TIP: Zalidněná planeta: Podle zprávy OSN bude v roce 2100 na Zemi žít 11 miliard lidí

Za indickým úspěchem, který by zemi mohl přiblížit k udržitelné populaci, je především heroické úsilí místních zdravotníků, intenzivně se věnujích sexuální osvětě. Od posledního průzkumu v roce 2015 stouplo v Indii používání kondomů o 3,9 procenta. Stále časteji zde ženy užívají hormonální antikoncepci a další antikoncepční prostředky. Indie ovšem stále nemá vyhráno. V pěti svazových zemích je úhrnná plodnost stále kolem 2,1 dítěte na ženu. Aktuální demografický vývoj tak stále ukazuje, že Indie příštích letech předčí momentálně nejlidnatější zemi světa Čínu.


Další články v sekci