Geomagnetická bouře se stala osudnou pro 80 % nově vypuštěných satelitů Starlink

Geomagnetická bouře se stala osudnou pro 40 ze 49 nově vypouštěných satelitů Starlink společnosti SpaceX. Většina z nich shořela v atmosféře.

10.02.2022 - Stanislav MihulkaSpolečnost SpaceX Elona Muska oznámila, že ztratila 40 ze 49 satelitů nové várky internetové megakonstelace Starlink. Tyto satelity byly vypuštěny 3. února 2022 na nízkou oběžnou dráhu Země, do jejich osudu ale zasáhla geomagnetická bouře, kterou v okolí Země rozpoutala erupce na Slunci.

„Satelity vypuštěné ve čtvrtek (3. února) byly hned v pátek vážně ovlivněny geomagnetickou bouří. Předběžné analýzy ukazují, že zvýšené tření v prostředí zabránilo těmto satelitům, aby přešly z nouzového režimu a zahájily manévry nezbytné pro přechod na vyšší oběžnou dráhu. Celkem asi 40 satelitů buď již shořelo v atmosféře anebo je to brzy čeká,“ okomenovali událost zástupci SpaceX.

Zahřívání atmosféry sluneční erupcí

Na Zemi vnímáme geomagnetické bouře hlavně prostřednictvím efektních polárních září. Jejich dopad na naši planetu je ale mnohem širší. Geomagnetické bouře mimo jiné zahřívají pozemskou atmosféru a „nafukují“ ji. Satelity na nízkých oběžných drahách proto během těchto bouří čelí výraznějšímu tření, které pro ně může být fatální.

Palubní systémy GPS navigace zmíněných satelitů ukázaly, že kvůli rychlému nástupu a vysoké intenzitě této bouře vzrostlo tření, kterým působí atmosféra na satelity Starlink, když jsou na nízké oběžné dráze, až o 50 procent,“ uvádí SpaceX ve svém vyjádření. 

TIP: Vědci varují: Příští ničivá sluneční bouře může přijít kdykoliv

SpaceX rovněž zmínili, že tým operátorů sítě Starlink uvedl postižené satelity do nouzového režimu, v němž jsou orientované tak, aby se snížil jejich odpor. Jak se ale ukázalo, pro většinu nově vypouštěných satelitů nepřineslo toto opatření kýžený výsledek.

 


Další články v sekci