Úhoři na kokainu: Velké festivaly zatěžují okolní ekosystémy množstvím drog

Po festivalu v Glastonbury dramaticky narůstá množství rekreačních drog v okolních vodních tocích. Vysoké koncentrace negativně ovlivňují život ryb a dalších vodních živočichů.

09.10.2022 - Stanislav MihulkaNení tajemstvím, že na velkých hudebních festivalech se často konzumuje značné množství drog. Vědecké studie bohužel ukazují, že konzumované a později vyloučené drogy (zejména extáze (MDMA), kokain a další rekreační látky) mohou kontaminovat místní přírodu, především pokud jde o vodní toky.

Dan Aberg a jeho kolegové z Bangorské univerzity v roce 2019 odebírali vzorky vody z říčky Whitelake v hrabství Somerset, která protéká oblastí, kde se každoročně koná hudební megafestival Glastonbury. Badatelé ve vodě detekovali znepokojivé množství extáze a kokainu. Nejvyšší hodnoty přitom naměřili o víkendu po festivalu v Glastonbury. Svá zjištění zveřejnili letos na jaře v časopisu Environmental Research.

Voda plná drog

Zmíněných rekreačních drog bylo ve vodě takové množství, že to podle názoru vědců muselo mít nepříznivé důsledky pro ekosystémy. Badatelé se obávají především o místní populaci úhořů říčních (Anguilla anguilla), kteří jsou ve Velké Británii kriticky ohrožení. „Dřívější výzkum ukázal, že kokain ve vodě narušuje hormonální systém úhořů a oddaluje jejich dospívání. Po festivalu Glastonbury jsme naměřili ještě vyšší koncentrace kokainu ve vodě než v předchozí studii,“ upřesňuje Aberg.

Extáze zase nepříznivě ovlivňuje zooplankton, jako jsou hrotnatky – drobní korýši patřící do řádu perlooček. Podle vědců velké množství extáze ve vodě podstatně omezuje jejich aktivitu.

TIP: Jak život sladkovodních ryb ovlivňuje ženská antikoncepce a kravská stáda

Návštěvníci festivalu Glastonbury jsou sice žádáni, aby používali veřejné toalety, očividně to ale nestačí. „Festival Glastonbury je ve skutečnosti jedním z festivalů, které jsou velmi vstřícné a šetrné vůči životnímu prostředí, včetně zajištění velkého počtu kvalitních toalet. Když je problém se znečištěním prostředí rekreačními drogami tady, bude to na ostatních velkých festivalech zřejmě ještě horší,“ odhaduje Dan Aberg.


Další články v sekci