Jamajka: Ostrov mnoha tváří

30.09.2013

Jamajka je zemí mnoha protikladů. Snoubí se zde britská tradice, včetně jazyka a velké obliby sportu, s nejvyšší mírou vražd na světě a násilnostmi vůči homosexuální menšině


Reklama

Symbolismus jamajské vlajky říká: „V životě na nás čekají břemena a útrapy (černá), ale máme naději (zelená) a slunce stále svítí (žlutá)

Jamajka oslavila v roce 2012 už 50 let své nezávislosti. Ostrov ovšem stále zůstává součástí Společenství národů a hlavou státu tedy formálně je anglická královna Alžběta II. Při návštěvách země nebo v případech, kdy v zahraničí zastupuje jamajské zájmy, používá panovnice titul „Královna Jamajky“. Anglické dědictví se projevuje i v jiných oblastech jamajského života.

Dědictví zbraní a jazyka

Jamajská armáda je postavena na britském modelu. Organizace, výcvik, zbraně i tradice jsou úzce spjaty s ostatními zeměmi Společenství národů a uchazeči o důstojnické pozice dokonce prodělávají výcvik na kanadských nebo anglických základnách. Dorozumí se snadno, protože jazyk je dalším dědictvím koloniální minulosti. Angličtina je oficiálním jazykem země, i když mezi obyčejnými Jamajčany se mluví především slangem známým jako jamajský patois. Ten je odvozen z angličtiny a má v sobě i prvky afrických jazyků. V anglosaském světě proslavily jamajský patois písně Boba Marleyho. I s touto drobnou odlišností je Jamajka v rámci amerického regionu třetí nejlidnatější anglofonní zemí – hned po USA a Kanadě.

Kriminalita homofobní země

Těžko říct, jak dalece je od britského modelu odvozen další, jednoznačně negativní rys jamajské společnosti – vysoká kriminalita. Zejména ve městech Kingston, Montego Bay a Spanish Town každoročně zaznamenají mnoho přestupků zákona a násilných činů. Dřívější premiér P. J. Patterson popsal situaci jako „národní výzvu nebývalých rozměrů“. V roce 2005 došlo na Jamajce k 1 674 vraždám. S poměrem 58 případů na 100 000 obyvatel šlo o nejvyšší míru vražd na světě. V listopadu 2008 bylo v jamajském parlamentu odhlasováno ponechání trestu smrti. Roku 2009 došlo na ostrově k 1 682 vraždám a v loňském roce bylo zaznamenáno 1 428 případům.

Dalším neradostným aspektem jamajské zločinnosti je brutalita namířená proti komunitě gayů a lesbiček. Homosexualita je na Jamajce nezákonná a mnozí Jamajčani chovají vůči této menšině agresivní pocity, které jsou prý motivované i texty některých reggae písní. Společnosti na ochranu lidských práv označují ostrov jako „nejhomofobnější místo světa“.

Jamajčani v zahraničí

Stejně jako například mnoho Irů, i velká část Jamajčanů v minulých desetiletích emigrovala do zahraničí, především do USA, Kanady a Velké Británie. Odhady říkají, že mimo území karibského ostrova žije 2,5 milionu Jamajčanů nebo jejich potomků. Plných 60 % Jamajčanů, kteří dosáhli na univerzitní vzdělání, opustilo svůj rodný stát. Někteří pravděpodobně utíkali nejen před vysokou zločinností, ale rovněž před každoročními hurikány, které v období mezi červnem a listopadem hrozí zasáhnout většinu ostrovů v Karibiku.

Hlavním důvodem emigrace však v každém případě bylo hledání lepších ekonomických podmínek. Jamajka je dnes smíšenou ekonomikou se státními i soukromými podniky. Ekonomické postavení země je výrazně závislé na službách, z nichž pochází 60 % HDP. Za největší příjmy zahraniční měny je odpovědný důlní průmysl a turistický ruch, který každoročně přiláká 1,3 milionu návštěvníků.

STRUČNÉ DĚJINY

Před příchodem Evropanů žil na Jamajce kmen Aravaků – primitivních zemědělců. Když zde roku 1494 přistály lodě Kryštofa Kolumba a ostrov začal být využíván jako zastávka pro doplnění zásob na cestě ze Španělska do Střední Ameriky, začali domorodci hromadně umírat na importované choroby a byli prakticky vyhlazeni. Roku 1517 sem Španělé začali vozit africké otroky.

V roce 1654 se Angličané rozhodli získat španělské kolonie v Karibiku. U ostrova Hispaniola neuspěli, ale po pětiletých bojích získali Jamajku a v roce 1670 se Španělé ostrova formálně zřekli. Noví vládci zakládali cukrové plantáže, které prosperovaly díky práci otroků. Angličané museli čelit jejich častým vzpourám a rovněž útokům někdejších otroků, které před svým odchodem osvobodili Španělé. Ty kolonizátoři nebyli schopni porazit a nakonec s nimi roku 1740 podepsali mírovou smlouvu a zaručili jim právo na část jamajského území. Otroctví bylo na Jamajce zrušeno v roce 1834. Ke konci 19. století se pěstování cukrové třtiny přestalo vyplácet zejména kvůli rostoucí světové konkurenci.

Na konci 19. století začali na Jamajku jezdit první turisté z USA a zemi se i díky tomu ekonomicky dařilo. Krize 30. let minulého století dopadla na ostrov drtivou silou a během demonstrací bylo zabito několik lidí. V roce 1944 dostali Jamajčané právo volit a novou ústavu a v srpnu 1962 země dosáhla plné nezávislosti. V té době se ostrovu dařilo také ekonomicky – především díky těžbě bauxitu. Ve volbách roku 1972 ovšem v zemi zvítězil socialismus a mnoho Jamajčanů uteklo do zahraničí. V roce 1980 socialistický vůdce Michael Manley ve volbách prohrál a prosperita Jamajky byla částečně obnovena. Dnes je to stále chudá země, ovšem s velkým turistickým potenciálem.

LIDÉ

Obyvatelstvo

Počet obyvatel: cca 2 909 000 milionu (odhad 2013)
Očekávaná doba dožití: 73,45 let
Prům. počet dětí: 2,17 na jednu ženu
Kojenecká úmrtnost: 14,6 z 1 000 živě narozených
Věková struktura: 30,1 % děti do 15 let, jen 7,6 % obyv. starších než 65 let; polovina obyvatel mladších než 24,2 let
Městské obyvatelstvo: 52 %
Etnické složení: Afričané 91,2 %, smíšené 6,2 %, ostatní nebo neznámé 2,6 %
Náboženství: protestanti 62,5 %, římskokatolická církev 2,6 %, další nebo nespecifikované 14,2 %, žádné 20,9 %
Jazyky: angličtina, anglické patois, tedy od angličtiny odvozený slang
Nezaměstnanost: 12,9 %
Gramotnost: 87,9 %

Politika

Typ vlády: parlamentní demokracie, součást Společenství národů
Samostatnost: 6. října 1962 (dříve součást Velké Británie)
Hlava státu: formálně anglická královna Alžběta II. (od 6. února 1952), která je reprezentována generálním guvernérem Patrickem L. Allenem (od 26. února 2009)
Šéf vlády: premiérka Portia Simpson-Millerová (od ledna 2012)
Volby: monarchie je dědičná; generální guvernér je jmenován panovníkem na doporučení premiéra; premiérem se stává vedoucí osobnost strany, která získala nejvíce hlasů v parlamentních volbách; členové vlády jsou jmenováni generálním guvernérem na doporučení premiéra

Ekonomika

HDP na hlavu: 9 300 USD (odhad 2012)
Měna: jamajský dolar (JMD), 100 JMD = 20, 272 Kč (září 2013)

GEOGRAFIE

Rozloha: 10 991 km2, o málo větší než Kosovo, Libanon nebo Kypr, menší než Portoriko nebo Černá Hora
Délka pobřeží: 1 022
Charakter území: většinou hornaté s úzkými pobřežními nížinami
Podnebí: tropicky horké a vlhké, ve vnitrozemí mírné
Minimální noční/maximální denní teploty (°C) v Kingstonu: celoročně velice stálé 21–24/30–33
Průměrné měsíční srážky (mm) v Kingstonu: prosinec, leden–duben 46–91, květen–červen 140–150, červenec 74; srpen–listopad 132–188
Nejnižší a nejvyšší bod: Karibské moře 0 m / Blue Mountain Peak 2 256 m

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Symboly ďábelského zacházení s černošskými otroky byly karabáč z hroší kůže a usekané ruce.

Historie

Samice s mláďaty se brzy ráno vracejí z plantáže zpět do pralesa. Překonat strmý příkop pomáhají mláďatům pošťuchováním choboty.

Příroda
Zajímavosti
Vesmír

Pětikilometrový kráter v Ora Banda vznikl po dopadu tělesa o průměru až 200 metrů.

Věda

Žralok bělavý (zvaný též žralok býčí) je mohutný a velký druh žraloka, známý svým nepředvídatelným a často velice agresivním chováním.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907