Američtí odborníci vyvíjejí „prakticky neprolomitelný“ internet

V USA by do deseti let chtěli mít hotový prototyp zařízení pro bezpečný kvantový internet

28.07.2020 - Stanislav MihulkaBezpečná komunikace je v dnešní době jednou z hlavních priorit uživatelů internet. Obzvláště se to týká vládních institucí a soukromých společností, které se podílejí na utajovaných či vysoce ceněných projektech. Zajistit bezpečnou komunikaci ale není úplně snadné. Američtí vědci sázejí na kvantový internet, který by měl být z pohledu dnešních technologií prakticky nehacknutelný.

Představitelé amerického ministerstva energetiky (DOE) před pár dny ohlásili strategii vývoje amerického národního kvantového internetu, který využije principy kvantové mechaniky k zajištění bezpečnějšího přenosu dat sítěmi. Prototyp zařízení pro takový internet chtějí mít hotový během deseti let.

TIP: Zapomeňte na hackery a kybernetické války: Internet nejvíce ohrožují záplavy

V rámci tohoto úsilí letos v únoru odborníci amerických institucí Argonne National Laboratory a University of Chicago vytvořili na předměstí Chicaga 83 kilometrů dlouhou „kvantovou smyčku“. Jde o jednu z nejdelších kvantových sítí ve Spojených státech. Podle vyjádření amerického ministerstva energetiky by prvními uživateli bezpečného kvantového internetu měly být banky, zdravotní instituce, instituce související s národní bezpečností a zařízení pro komunikaci leteckého provozu.

 


Další články v sekci