Zapomeňte na hackery a kybernetické války: Internet nejvíce ohrožují záplavy

19.07.2018 - Stanislav Mihulka

Zvyšující se teplota a vzestup hladiny oceánů ohrožují internet. Důsledky podle studie amerických vědců pocítíme již brzy

<p>New Orleans zaplavené hurikánem Katrina</p>

New Orleans zaplavené hurikánem Katrina


Reklama

Mezi reálným a virtuálním světem již dnes funguje takřka neoddělitelné pouto - celosvětová síť se podílí na všem možném - od provozu nemocnic a zásobování měst, přes důležité bankovní systémy až po provoz státní správy. Vědci a inženýři teď ale tvrdí, že internet je ve vážném ohrožení. A nemohou za to kybernetické údery ani hackeři.

Internet v dnešní podobě závisí na ohromné síti fyzických zařízení, která kombinuje kolosální datacentra a myriádami kilometrů optických kabelů. Narušení těchto sítí by mělo dalekosáhlé důsledky.

TIP: New Orleans má velký problém: Město se rychle potápí

Podle amerických vědců je infrastruktura internetu vybudována tak, že nedokáže odolat většímu vzestupu hladiny moře. Vědci odhadují, že závažné důsledky této skutečnosti pocítíme už kolem roku 2033. Problém je v tom, že podstatné části této infrastruktury vznikly před čtvrtstoletím, kdy se globálním oteplováním a vzestupem hladin oceánů nikdo moc nezabýval. Komponenty sítě jsou většinou v zemi a kopírují silnice a dálnice, které často běží paralelně s mořským pobřežím. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Wisconsin-Madison

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907