Zapomeňte na hackery a kybernetické války: Internet nejvíce ohrožují záplavy

19.07.2018 - Stanislav Mihulka

Zvyšující se teplota a vzestup hladiny oceánů ohrožují internet. Důsledky podle studie amerických vědců pocítíme již brzy

<p>New Orleans zaplavené hurikánem Katrina</p>

New Orleans zaplavené hurikánem Katrina


Reklama

Mezi reálným a virtuálním světem již dnes funguje takřka neoddělitelné pouto - celosvětová síť se podílí na všem možném - od provozu nemocnic a zásobování měst, přes důležité bankovní systémy až po provoz státní správy. Vědci a inženýři teď ale tvrdí, že internet je ve vážném ohrožení. A nemohou za to kybernetické údery ani hackeři.

Internet v dnešní podobě závisí na ohromné síti fyzických zařízení, která kombinuje kolosální datacentra a myriádami kilometrů optických kabelů. Narušení těchto sítí by mělo dalekosáhlé důsledky.

TIP: New Orleans má velký problém: Město se rychle potápí

Podle amerických vědců je infrastruktura internetu vybudována tak, že nedokáže odolat většímu vzestupu hladiny moře. Vědci odhadují, že závažné důsledky této skutečnosti pocítíme už kolem roku 2033. Problém je v tom, že podstatné části této infrastruktury vznikly před čtvrtstoletím, kdy se globálním oteplováním a vzestupem hladin oceánů nikdo moc nezabýval. Komponenty sítě jsou většinou v zemi a kopírují silnice a dálnice, které často běží paralelně s mořským pobřežím. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Wisconsin-Madison

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907