Budoucnost vesmírných letů: Blue Origin představil obří raketu New Glenn

Nová nosná raketa New Glenn převyšuje konkurenci a blíží se legendární raketě programu Apollo Saturn V

14.09.2016 - Stanislav MihulkaJak se zdá, kosmické technologie v tomto století nabírají na obrátkách. Společnost Blue Origin, za níž stojí zakladatel a majitel Amazonu Jeff Bezos, právě představila novou a pořádně masivní nosnou raketu New Glenn.

Budoucnost vesmírných letů

Raketu pojmenovali podle Johna Glenna, prvního Američana, který se dostal na oběžnou dráhu Země. Jde o ambiciózní stroj, který by měl v blízké budoucnosti dopravovat lidské posádky i náklad na oběžnou dráhu Země i do okolního vesmíru.

Na nízkou oběžnou dráhu Země (LEO) by měla létat dvoustupňová varianta této rakety, která bude měřit 82 metrů. Třístupňová raketa o výšce 95 metrů bude určena k letům do vzdálenějších míst, snad k Měsíci nebo i k Marsu.

TIP: Skutečně znovupoužitelná raketa: New Shepard dokázal podruhé přistát

Obě varianty nosné rakety New Glenn budou využívat motor BE-4, který si vyvinula společnost Blue Origin. První stupeň rakety se po vynesení nákladu do vesmíru vrátí opět na Zemi a bude ho možné využít opakovaně. V příštích letech se zřejmě staneme svědky zajímavého konkurenčního souboje mezi soukromými společnostmi SpaceX a Blue Origin o vynášení nákladů do vesmíru.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Blue Origin

  • Zdroj fotografií

    Blue Origin


Další články v sekci