Facebook zablokoval stránky francouzského města: Jeho název si spletl s nadávkou

15.04.2021 - Zuzana RychláFacebook na několik týdnů zablokoval stránky francouzského městečka Bitche, protože si jeho název spletl s anglickou nadávkou. Algoritmus internetové firmy usoudil, že jméno města porušuje pravidla ohledně užívání vulgarismů, protože ho zaměnil se slovem „bitch“ (čubka, kurva), což je v angličtině hojně užívaná urážka. Teď se šéf francouzského zastoupení společnosti Facebook starostovi města za kuriózní záměnu omlouvá.

„Facebook nás 19. března informoval, že naše stránky Ville de Bitche už nejsou on-line přístupné kvůli porušení podmínek užívání služby,“ uvedl starosta města Benoit Kieffer. „Zdá se, že jméno našeho města si někdo špatně vyložil,“ dodal.

Podle starosty tento případ dokazuje, že metody, které Facebook uplatňuje pro dohled nad obsahem, tak úplně nefungují. Ačkoli se město snažilo firmu kontaktovat, chybu se podařilo napravit až nyní. Mezitím město Bitche s 5 000 obyvateli na sociální síti vystupovalo pod neškodným označením „Mairie 57230“, tedy označením podle poštovního směrovacího čísla.

TIP: Facebook se omluvil za zablokování obrazu slavného francouzského malíře

Podobné „přehmaty“ algoritmů, které sociální síť využívá, přitom nejsou nic nového. V minulosti vzbudil poprask zablokovaný snímek sošky Willendorfské venuše – symbolu plodnosti pocházejícího z období mladšího paleolitu nebo obraz slavného francouzského romantického malíře Eugèna Delacroixe Svoboda vede lid na barikády. Před 10 lety Facebook zase smazal obal skupiny Nirvana Nevermind s odůvodněním, že jde o nedovolené zobrazení nahoty.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Mapy Google


Další články v sekci