Facebook se omluvil za zablokování obrazu slavného francouzského malíře

19.03.2018 - Zuzana Rychlá

<p>Obraz francouzského malíře Eugèna Delacroixe <em>Svoboda vede lid na barikády</em> - zobrazuje krvavé události francouzské červencové revoluce z roku 1830, která nakonec vedla ke svržení krále Karla X.</p>

Obraz francouzského malíře Eugèna Delacroixe Svoboda vede lid na barikády - zobrazuje krvavé události francouzské červencové revoluce z roku 1830, která nakonec vedla ke svržení krále Karla X.


Reklama

Ochrana uživatelů Facebooku před nepatřičným či nadměrným zobrazováním nahoty má občas až absurdní podoby. Známé jsou například protesty proti blokování snímků zachycujících kojení. Před nedávnem zase vzbudila poprask zablokovaná fotografie sošky Willendorfské venuše – symbolu plodnosti pocházejícího z období mladšího paleolitu.

Nejnovější přešlap kalifornských puritánů odnesl obraz slavného francouzského romantického malíře Eugèna Delacroixe Svoboda vede lid na barikády. Hlavní postava obrazu – Marianne, která mimochodem patří mezi národní symboly Francouzské republiky, je zde vyobrazena coby alegorie Svobody s trikolórou a odhalenými ňadry.

TIP: Za svobodné bradavky! Americká umělkyně bojuje proti dvojímu metru nahoty

Po stížnostech řady uživatelů byla reklamní kampaň, v rámci které byl slavný obraz použitý, opětovně povolena a Facebook se ústy své francouzské manažerky Elodie Larcisové za svou chybu omluvil. 

Podle platných podmínek Facebooku se zákaz nahoty sice na umělecká díla nevztahuje, v záplavě posuzovaných příspěvků ale podle Larcisové občas dochází k chybám.

  • Zdroj textu:

    Phys.org, France24

  • Zdroj fotografií: Wikipedie | Eugène Delacroix

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Čingischánovo vraždění udělalo z hedvábné stezky paradoxně bezpečnější místo pro obchod.

Zajímavosti

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem

Věda
Zajímavosti

Vlajky, jež astronauti vztyčili na Měsíci, mohly tamním podmínkám odolávat jen po symbolickou dobu. V přepočtu stály pouhých 650 korun

Vesmír

Babylon dnešní doby

V odlehlých údolích se během staletí vyvinuly stovky etnik s naprosto rozdílnou kulturou a jazykem. Jen s východní části ostrova (tedy nezávislým státem Papua-Nová Guinea) je spojeno celkem 841 různých jazyků a společně se západní Indonéskou půlkou se počet používaných nářečí šplhá k tisícovce. To je asi sedmina všech jazyků světa. Většinou z nich však nehovoří více než 1 000 lidí. Na východní polovině ostrova se proto lidé z různých kmenů dorozumívají prostřednictvím Tok Pisin – směsi místních dialektů a zkomolených výrazů z angličtiny. V západní části je společným dorozumívacím prostředkem indonéština.

Příroda

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907