Náplasti s chilli mohou dramaticky snižovat bolesti u pacientů s diabetem

Chilli pomáhá nejen chuti pokrmů, ale i lidem postiženým diabetickou neuropatií s chronickými bolestmi

17.03.2023 - Stanislav MihulkaPálivé chilli papričky dovedou víc, než jenom sežehnout chuťové buňky. Podle nedávného výzkumu britských odborníků dokáže klíčová látka zodpovědná za pálivost chilli, tedy alkaloid kapsaicin, výrazně tlumit chronické bolesti pacientů s diabetem, u nichž došlo k poškození nervů. 

Diabetická neuropatie je nejčastější chronickou komplikací diabetu. Jde o nezánětlivé poškození různých typů periferních nervů, k němuž dochází při dlouhodobém zvýšení hladiny glukózy v krvi. Projevem tohoto onemocnění může být například ztráta citlivosti, která někdy přechází v trvalou bolest, proti které nezabírají standardní léky.

Chilli proti bolesti

Badatelé britské Imperial College London a dalších institucí zjišťovali, zda by pacientům s diabetickou neuropatií mohl pomoci kapsaicin. O tomto pálivém alkaloidu je již z dřívějška známo, že může tlumit bolesti při aplikaci v podobě krému či náplasti a že dokonce v některých případech podporuje hojení kůže. Výsledky jejich výzkumu zveřejnil odborný časopis Frontiers in Neurology.

Britský tým oslovil 75 pacientů s diabetickou neuropatií, z nichž většina trpěla bolestmi nohou. Část z nich léčili pomocí náplastí s kapsaicinem, které jsou na trhu běžně dostupné pro jiné medicínské aplikace a další skupina dostávala standardní léčbu. Vědci poté hodnotili průběh bolesti u pacientů na základě „deníků bolesti“ a analyzovali stav jejich nervů podle odebraných vzorků.

TIP: Konzumace pálivých papriček významně snižuje riziko infarktu a mrtvice

Po třech měsících experimentu se ukázalo, že u pacientů, kteří používali chilli náplasti, došlo k významnému snížení pociťované bolesti. Vědci rovněž zjistili, že u nich došlo ke zvýšení počtu nervů v nohách postižených diabetickou neuropatií. Zatím není úplně jasné, jak přesně kapsaicin u pacientů s diabetem účinkuje. První výsledky ale naznačují, že kromě tlumení bolesti rovněž podporuje regeneraci poškozených nervů.


Další články v sekci