Ostatky privilegované mayské ženy naznačují, že mohlo jít o válečnici

Přítomnost hrotu šípu v těle a biomechanika kostí pohřbené mayské ženy z Mayapánu naznačují, že zřejmě existovaly i urozené válečnice

03.02.2023 - Stanislav Mihulka



Dávní Mayové vybudovali ve Střední Americe pozoruhodnou civilizaci. V první polovině 16. století ji ale vyvrátili Španělé, kteří často záměrně likvidovali památky mayské kultury. I to je jeden z důvodů, proč o nich víme ještě mnohem méně, než například o antických kulturách v oblasti Středozemního moře.

Mezinárodní tým archeologů nedávno zkoumal pozůstatky tří Mayů, jejichž kostry byly nalezeny během vykopávek ve významném mayském městě Mayapánu v dnešním Mexiku. Tito lidé byli pohřbeni v posledním, čili pozdním poklasickém období mayské civilizace. Již dříve bylo zjištěno, že jde o vysoce postaveného muže, zřejmě válečníka, vysoce postavenou ženu a méně urozenou ženu.

Zdatná lučištnice

Muž i žena z elitní vrstvy byli nalezeni v poloze tváří k zemi. Rovněž byli podle všeho zasaženi šípy. U muže badatelé objevili obsidiánový hrot šípu, který vězel v hrudním koši, žena měla v rameni hrot šípu z rohovce. Vědci se domnívají, že tato vysoce postavená žena mohla zkušenou válečnicí.

Nejde přitom jen o hrot šípu v jejím rameni. Zásah šípem ještě nedělá z člověka válečníka. Válčení Mayů bylo do značné míry omezené na vysoce postavené bojovníky. Laura Wilsonová z Australské národní univerzity a Univerzity Nového Jižního Walesu detailně analyzovala biomechaniku kostí rukou u zmíněných tří koster, což mělo prozradit, jak byly jejich ruce namáhané.

TIP: Vikingské bojovnice: Mýtus, nebo realita?

Podle doposud nepublikovaných výsledků by vysoce postavená žena s hrotem šípu v rameni mohla být zdatnou lučištnicí, jejíž schopnosti se mohly rovnat  mužským válečníkům. Jde samozřejmě o spekulativní tvrzení, nicméně vědci pro ně mají podpůrné argumenty. Srovnání pažních kostí muže a žen ukázalo, že kosti pohřbené privilegované ženy byly na podobné úrovni, jako kosti pohřbeného muže. Pažní kost prosté ženy byla podle vědců slabší. Při testu simulujícího zatížení, které vzniká při vrhu oštěpem, naopak vykazovaly kosti prosté ženy podobnosti s mužskými kostmi. Podle vědců je tak možné, že privilegovaná žena mohla mít zkušenosti s válčením. 


Další články v sekci