Reklama

Reklama

Kruté kratochvíle ruských careven: Hrátky s medvědy i ponižování dvořanů

18.5.2017 - Tomáš Konečný
Životní styl ruských panovníků byl plný kuriozit. Petr I. jachtařil, střílel z děla a opíjel dvořany vodkou. Petr III. si hrál na hasiče a zapalovaly se kvůli němu domy. A Pavel I. si po většinu dní vystačil s cínovými vojáčky. Kratochvíle ruských careven však byly mnohem krutější
Carevna Alžběta
Carevna Alžběta

Carevna Alžběta přichází osobně gratulovat knížeti Golycinovi ke „šťastnému manželství“.

Anna I. nutila dvorní dámy, aby jí celou noc zpívaly ukolébavky. Když některá z nich padla vyčerpáním či usnula a panovnice to zjistila, udělala z ní ještě téhož večera pradlenu. Zvláštní zálibu nacházela carevna v šašcích a kašparech, za něž musel zaskakovat každý u dvora: Příslušníci ruské vysoké aristokracie se pitvořili, kdákali jako slepice, tancovali v medvědím kožichu či chodili husím pochodem podél stěn, aby máťušku rozveselili. 

Navíc vladařka vášnivě milovala lov, proto v každém pokoji Zimního paláce visela puška, aby mohla kdykoliv střílet po ptácích. Nejraději měla medvědy, nelovila je však v přírodě, nýbrž přímo v carském sídle: Vojáci zkrátka chytili huňáče a přivlekli ho do paláce, kde už panovnice čekala na trůně – samozřejmě vyzbrojená puškou, načež na nebohé zvíře pálila.

Abstinence nade vše

Její neteř Anna Leopoldovna, která vládla za malého Ivana VI., nesnášela opilce. V její přítomnosti se nesměl pít alkohol a provinilce z řad dvořanů trestala „za pomoci“ medvěda. Ráda dávala vyhladovělou šelmu zavřít do prázdného pokoje, uvázanou na provaze ke kruhu zapuštěnému ve zdi. Provaz byl dlouhý téměř jako celá místnost, a bezpečí tak poskytoval pouze roh komnaty. Provinilého dvořana, kterého předtím přistihli opilého, odvedli dovnitř a zamkli

S roztrhaným oblečením a podrápaný obvykle brzy našel bezpečný kout, ale někdy musel celé hodiny stát přitisknutý ke zdi a sledovat, jak rozzuřené zvíře dva kroky od něj řve, staví se na zadní a snaží se na něj dosáhnout.

Na ledovém loži

Další z careven, Alžběta, si také oblíbila medvědy v paláci. Její kratochvíle spočívala v uvázání zvířete a přivalení prázdného vinného sudu pobitého hřebíky: Huňáč jej očichal, pak se ho dotkl, popíchal si tlapy a zlostně do něj šťouchl. Tím se poranil ještě víc a rozzuřený se na sud vrhal a nadále se tak zraňoval.

Krutost careven byla pověstná a vynalézavá. Když se Anně I. znelíbil kníže Golicyn, přinutila jej oženit se s hrbáčkou, která na dvoře sloužila v roli šaška. Jako svatební dar pak nechala panovnice postavit dům, kde bylo všechno z ledu – dokonce i peřiny a toaleta. O svatební noci imperátorka sama odvedla novomanžele na ledové lože a dala dům hlídat, aby nemohli odejít. Čekalo ji však zklamání: Praktická nevěsta propašovala dovnitř pod sukní kožichy, a sobě i manželovi tak zachránila život. 

Reklama