Reklama


Narodil se František Josef I.

František Josef I. (1830-1916) - František Josef I. (1830-1916)
František Josef I. (1830-1916) - František Josef I. (1830-1916)
18 . 8 . 1830

Revoluce, neoabsolutismus, boje v Itálii i vyrovnání s Maďary. Velká láska s nešťastným koncem, smrt dvou dětí a rozpad monarchie. Takovou budoucnost dostal František Josef 18. srpna 1830 do kolébky.

Mocnář, který vládl neuvěřitelných 68 let, nastoupil na trůn za bouřlivých událostí revolučního roku 1848. Není se co divit, že jeho první politické kroky směřovaly k utužení domácích poměrů. Srdce Vídeňanů si ale získal za pomoci své krásné manželky Sissi. Přestože byl počátek jejich svazku téměř pohádkový, netrvalo dlouho a císař zůstal v Hofburgu sám, zatímco jeho žena křižovala Evropou. Útěchu nenašel ani u dalších členů rodiny. Mladší bratr zaplatil za mexické dobrodružství životem a vlastní rukou sešel ze světa i syn Rudolf. Ani poslední léta života neprožil císař v klidu. Konec dlouholeté vlády přinesl nejen smrt dalšího následníka trůnu, ale také vypuknutí Velké války, v jejímž průběhu František Josef zemřel.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

ReklamaReklama

Aktuální články

Izraelský památník holocaustu Jad Vašem udělil mnoha hrdinům, kteří za války Židům pomáhali, ocenění „Spravedlivý mezi národy“ .

Zajímavosti

Digitální pilulky vzbuzují naděje i obavy

Věda

Ferrotypie (též tintype nebo fotografie na plechových deskách) zachycující pistolníka Billyho the Kida (druhý zleva) a šerifa Pata Garretta (uprostřed). Podle odborníků byl snímek pořízen mezi roky 1875 a 1880.

Revue

<p>Pro mladé zajíce se širá pole stala smrtící pastí</p>

Příroda

Kabourek přivedl obě sestry Cihlovy v krátkém čase do jiného stavu

Historie

Zárodky černých děr se uvnitř galaxií začaly formovat brzy po vzniku hvězdných ostrovů

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907