Nejlepší cestovní pas je ten japonský: Češi jsou v první sedmičce

Poradenská firma Henley & Partners sestavila celosvětový žebříček cestovních pasů. Nejsnazší cestování mají Japonci a Singapurci. Český pas je v první sedmičce

28.01.2023 - Zuzana Rychlá a ČTKS cestovním pasem České republiky lze bez víza vyrazit do 187 zemí, což Česko v aktualizovaném žebříčku společnosti Henley & Partners řadí na sedmou příčku, společně s Belgií, Spojenými státy, Švýcarskem, Norskem a Novým Zélandem. Oproti loňskému roku si český pas polepšil o jedno místo v tabulce, a je tak „výhodnější“ než například pasy Austrálie, Řecka, pobaltských zemí, Slovenska, Polska či Maďarska.

Nejlepší v tomto hodnocení je stejně jako loni Japonsko, s jehož pasem lze bez víza cestovat do 193 států světa. Stejně je na tom letos i Singapur. Druhá je v žebříčku Jižní Korea a třetí Německo se Španělskem. O čtvrtou příčku se dělí Itálie, Finsko a Lucembursko. Slovenský pas je stejně jako loni a předloni na desáté pozici, bez víza s ním lze zamířit do 184 zemí. Polsko je na deváté pozici společně s Maďarskem.

TIP: Výroční zpráva o míře štěstí: Nejlepší opět Finsko, Česko si udrželo loňskou pozici

Na konci žebříčku je opět Afghánistán, jehož pas zaručuje bez víza vstup pouze do 27 zemí, stejně jako loni. Předposlední je Irák a před ním Sýrie. Zhruba v polovině tabulky je Rusko, jehož pas umožňuje vstup bez víza do 118 zemí, což je stejné jako v případě Mikronésie či Bosny a Hercegoviny. Žebříček „cestovní svobody“ sestavuje společnost Henley & Partners již od roku 2006.

Global Passport Ranking 2023
1.Japonsko, Singapur99.Kosovo, Libanon, Šrí Lanka
2.Jižní Korea100.Severní Korea, Libye, Bangladéš
3.Německo, Španělsko101.Okupovaná palestinská území
4.Finsko, Itálie, Lucembursko102.Nepál
5.Rakousko, Dánsko, Nizozemsko, Švédsko103.Somálsko
6.Francie, Irsko, Portugalsko, Velká Británie104.Jemen
7.Belgie, Česko, Nový Zéland, Norsko, Švýcarsko, USA105.Pákistán
8.Austrálie, Kanada, Řecko, Malta106.Sýrie
9.Maďarsko, Polsko107.Irák
10.Litva, Slovensko108.Afghánistán

Další články v sekci