Výroční zpráva o míře štěstí: Nejlepší opět Finsko, Česko si udrželo loňskou pozici

30.03.2022 - Martin Reichman

Nejšťastnější zemí světa se ve výročním žebříčku sestavovaném pro OSN už popáté za sebou stalo Finsko, Česko si udrželo loňské 18. místo.


Reklama

Loňský rok poznamenaný pandemií koronaviru přinesl nebývalé ztráty na životech i rostoucí míru nejistoty, nová Světová zpráva o štěstí (World Happiness Report) ale nasvědčuje tomu, že pandemie elán lidí neudusila. I když se emoce v druhém roce pandemie proměnily, dlouhodobou spokojenost se životem infekce zasáhla méně, než by se nejspíš čekalo.

Každoroční Zpráva o světovém štěstí (World Happiness Report) se pomocí šestice kritérií snaží objektivizovat pojem štěstí. Autoři srovnávali 146 zemí z celého světa podle hrubého domácího produktu na hlavu, sociální podpory, délky života ve zdraví, svobody volby v životě, štědrosti (měřenou skrze dary na charitu) a pociťování korupce na úřadech a v byznysu. Nově se v žebříčku objevují i dvě pomocná kritéria, zohledňující míru pozitivních a negativních událostí v poslední době.

Štědrost uprostřed krize

Jedním z klíčových zjištění čerstvého žebříčku štěstí je zvýšená míra společenské štědrosti. Podle Johna Helliwella došlo k nárůstu všech tří složek reflektujících míru štědrosti ve společnosti – ochoty věnovat prostředky na charitu, pomoci cizímu člověku i míry dobrovolnictví. Globální průměr těchto tří parametrů vyskočil přibližně o 25 % ve srovnání s úrovní před pandemií.

TIP: Hledá se recept na domácí štěstí: V čem tkví jeho tajemství?

Přední příčky nepřekvapivě okupují evropské země – nejšťastnější zemí světa se popáté v řadě stalo Finsko, následované Dánskem a Islandem. Česko si udrželo loňskou 18. pozici v těsném závěsu za Spojenými státy a Velkou Británií. Do TOP 20 se kromě evropských zemí dostal Izrael (9), Nový Zéland (10), Austrálie (12), Kanada (15) a USA (16). Na opačném pólu žebříčku se nachází Afghánistán, Libanon a Zimbabwe.

World Happiness Report 2022
1.Finsko11.Rakousko137.Zambie
2.Dánsko12.Austrálie138.Malawi
3.Island13.Irsko139.Tanzánie
4.Švýcarsko14.Německo140.Sierra Leone
5.Nizozemsko15.Kanada141.Lesotho
6.Lucembursko16.USA142.Botswana
7.Švédsko17.Velká Británie143.Rwanda
8.Norsko18.Česko144.Zimbabwe
9.Izrael19.Belgie145.Libanon
10.Nový Zéland20.Francie146.Afghánistán

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907