Pařížané se v referendu vyslovili pro zákaz sdílených elektrokoloběžek

Obyvatelům Paříže došla trpělivost se sdíleným elektrickými koloběžkami – v nedělním referendu se pro jejich zákaz vyslovilo 89 % voličů.

03.04.2023 - Martin ReichmanPařížanům nejvíce vadí průvodní jevy, známé i z mnoha českých měst – bezohledná jízda části uživatelů elektrických koloběžek a nepořádek související s jejich parkováním. Jednoznačný výsledek kalí nízká volební účast – referenda se zúčastnilo pouze něco přes 100 tisíc registrovaných voličů (přibližně 7,5 %).

Výsledek referenda je poměrně překvapivý, protože podle údajů provozovatelů jsou elektrokoloběžky v městě nad Seinou velmi populární. Společnost Lime například uvádí, že denně je v Paříži využíváno 90 % její koloběžkové flotily a obyvatelé města každý den absolvují 27 000 jízd. Výsledky ale i přes nízkou účast hovoří jasně, přestože jeho výsledek není pro radnici závazný. Odborníci nicméně neočekávají, že by vedení města vůli voličů nerespektovalo. Od 1. září tak zřejmě bude muset 15 tisíc sdílených elektrokoloběžek zmizet za hranice města. Zákaz se nemá týkat soukromých koloběžek, kterých se loni ve Francii podle údajů ministerstva dopravy prodalo okolo 700 000 a nedotkne se ani sdílených elektrokol.

TIP: Švédský operátor chce vybavit své elektrokoloběžky umělou inteligencí

Podle socialistické starostky Paříže Anne Hidalgové, která jinak patří mezi zastánce sdílené ekonomiky, převládají negativa sdílených elektrokoloběžek nad jejich přínosem. Vadí jí především vysoká cena (10minutová jízda vyjde v Paříži zhruba na 10 eur) a množství nehod. Také ekologický přínos není podle Hidalgové takový, jaký se očekával. Elektrické koloběžky v praxi fungují spíše jako alternativa k chůzi nebo k MHD, než aby nahrazovaly individuální automobilovou dopravu. Dřívější studie například ukázala, že jen 7 % kilometrů ujetých na koloběžkách nahrazují cestu autem. Podle Hélène Chartierové, ředitelky městského plánování, proto přišel čas rozloučit se s koloběžkami a zaměřit se více na podporu cyklodopravy, elektrických kol a chůze.


Další články v sekci