Vědci potvrzují: Místo vitamínových doplňků raději omezte sůl

Ze stovek klinických studií plyne, že prakticky všechny vitamínové doplňky jsou k ničemu

23.07.2019 - Stanislav Mihulka



Mnoho lidí v dnešní době užívá vitamínové minerální doplňky, od nichž očekávají, že podpoří jejich zdraví. Vědci se ale stále dohadují, zda mají tyto látky vůbec nějaký příznivý vliv. Nejnovější studie amerických vědců tvrdí, že prakticky veškeré vitamínové doplňky a minerály nehrají žádnou roli v prodlužování života, ani v ochraně před kardiovaskulárními chorobami.

Jde o skutečně rozsáhlou studii, v níž badatelé zpracovali výsledky celkem 277 odborně provedených klinických studií pacientů, kteří takové přípravky užívali. V těchto studiích lékaři sledovali vliv na zdraví u celkem 16 vitamínových a minerálních doplňků výživy, včetně vitamínu A, vitamínu B6, vitamínu D, selenu nebo multivitaminových směsí.

TIP: Kdo jí každý den oříšky, snižuje si riziko úmrtí

Jen dvě ze studovaných látek měly alespoň nějaký pozitivní vliv, a to omega-3 nenasycené mastné kyseliny, tedy látky obsažené v rybím tuku a rovněž kyselina listová. Odborníci ale i jejich vliv na lidské zdraví označili za málo významný. Mnohem větší příznivý vliv na zdraví, než všech 16 zkoumaných doplňků výživy, má podle autorů studie strava s nízkým obsahem soli. Tato strava totiž omezuje riziko kardiovaskulárních chorob a také riziko úmrtí zhruba o 10 procent.


Další články v sekci