100+1 zahraniční zajímavost 13/25: Jsme Keltové, Germáni, nebo Slované?
Co spojuje genetický původ Čechů a šimpanzí módu? V novém čísle 100+1 odhalujeme, jak kultura formuje nejen lidské, ale i zvířecí světy.
V novém čísle 100+1 zahraniční zajímavost přinášíme dva texty, které spolu na první pohled nesouvisejí. První z nich se týká pátrání po genetickém původu Čechů, zatímco druhý se zabývá kulturou zvířat. Přesto mají jedno zdánlivě neviditelné pojítko – a sice právě kulturu.
Zvířata se totiž stejně jako lidé učí a nabyté znalosti poté předávají dalším generacím, aby mláďata nemusela vždy znovu „vynalézat kolo“. Potomci si tak mohou ulehčovat přežití již odzkoušenými strategiemi, načež je rovněž pomáhají pro své nástupce vylepšit či pozměnit podle aktuálního stavu ekosystému a dostupnosti jídla. A co víc – živočichové sdílejí i na první pohled zcela neužitečné návyky, jež nelze označit jinak než jako „módu“. Ano, nechte šimpanzům deset milionů let vývoje, a nejspíš přijdou s lesklým magazínem na křídovém papíře, který jim bude vnucovat symboly statusu jako drahé hodinky ve tvaru banánu. Více se každopádně dočtete ve skvělém textu Pavla Pecháčka.
A jak souvisí kultura s genetikou? Velmi volně a poměrně jinak, než si mnozí vykládají. Také už jste někdy slyšeli větu „přece jsme všichni Slovani“? Skutečnost je přitom taková, že žádný „slovanský gen“ neexistuje. Podobnými, či naopak odlišnými nás dělá kultura – jazyk, tradice, morálka nebo třeba představa o tom, co je a není vtipné.
Kdyby nějaký „Čech jako poleno“ vychoval malého Eskymáka bez kontaktu s původní rodinou, pak by dotyčný Inuita v dospělosti nejspíš pil pivo, nosil ponožky v sandálech a na dovolenou do Chorvatska by si vozil tašku nasmažených řízků… Více se dozvíte v novém čísle 100+1 zahraničních zajímavostí.