Archeologové objevili dávno ztracené velké indiánské město

24.08.2018 - Stanislav Mihulka

<p>Slaměná chýše kmene Vičitů, z jakých se zřejmě skládalo zmizelé indiánské město Etzanoa. Dějiště dávné bitvy se Španěly, se zřejmě nacházelo v dnešním jižním Kansasu.</p>

Slaměná chýše kmene Vičitů, z jakých se zřejmě skládalo zmizelé indiánské město Etzanoa. Dějiště dávné bitvy se Španěly, se zřejmě nacházelo v dnešním jižním Kansasu.


Reklama

Když Španělé, pohánění touhou po zlatě bezbožných domorodců, táhli z dnešního Nového Mexika na Středozápad, narazili na velké indiánské město Etzanoa. Tvořily ho chýše ve tvaru včelích úlů, mezi nimiž se rozkládaly zahrady se zeleninou a květy. Španělé zde napočítali dva tisíce takových domů, přičemž v každém z nich mohlo žít zhruba 10 lidí. Prý trvalo dva až tři dny, než člověk městem Etzanoa prošel.

Místní indiáni ovšem nebyli žádní naivkové. Brzy jim bylo jasné, co jsou Španělé zač a najednou conquistadory přepadlo asi 1 500 válečníků. Španělé sice měli děla, ale nakonec museli ustoupit. Když asi po 100 letech do této oblasti dorazila další výprava Evropanů, už žádné město nenašli. Od těch dob byla Etzanoa, jedno z největších známých sídel severoamerických indiánů, už jenom legendou.

TIP: Tajemství oblasti Nazca: Podzemní akvadukty zavlažovaly vyprahlou krajinu

Až americký archeolog Donald Blakeslee se nedávno dopátral, kde Etzanoa ležela. A našel pro to i archeologické důkazy. Město Etzanoa leželo v oblasti dnešního malého města Arkansas City v jižním Kansasu. O obyvatelích města Etzanoa toho stále víme jen velmi málo. Většina antropologů ale věří, že šlo o populaci prérijního kmene Vičitů.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Irwin & Mankins, neznámého data

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907