V dnešním světě postupně mizí opylovači, především včely. Přitom právě včely jsou klíčovými opylovači celé řady plodin a jejich zmizení může zásadně poškodit zemědělství a ohrozit potravinovou bezpečnost.
Záchranou pro plodiny i zemědělce by mohli být autonomní pomocníci s opylováním, ať už miniaturní drony nebo velcí opylovací roboti. Jednoho takového robota postavili ve Spojených státech. Je to specialista na opylování ostružníků ve skleníku.
TIP: Zemědělství budoucnosti: Zastoupí včely robotičtí opylovači od Walmartu?
Kdo kdy někdy viděl ostružiník, tak nejspíš tuší, že opylovat zkroucenou a někdy i ostnitou liánu, na které lahodné plody trčí do všech stran, nebude úplně snadné. Robot BrambleBee je proto vybavený systémem pro přesně cílené opylování. BrambleBee nejprve projede skleníkem a zmapuje polohu jednotlivých květenství ostružiníků. Poté si naplánuje optimální postup na opylování a pustí se do práce. Použije speciální manipulátor na to, aby s ním opylil každý květ, který to potřebuje. BrambleBee sice není tak elegantní a levný jako včely, jejich práci ale do určité míry zastane.
TechXplore
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
ZajímavostiCena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouri, CC0)
VesmírVizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight Center, CC BY-SA 4.0)