Chcete znát svůj biologický věk? Prověřte si moč

01.03.2018 - Stanislav Mihulka

Biologický věk je důležitý, ale obtížně se zjišťuje. Test moči by to mohl zjednodušit

<p>Látky v moči prozrazují, jak na tom kdo je.</p>

Látky v moči prozrazují, jak na tom kdo je.


Reklama

Zjistit chronologický věk není těžké. Stačí se podívat do dokladů dotyčné osoby a je to jasné. S biologickým věkem to už ale tak jednoduché není. Biologický věk udává, jak tělo člověka skutečně zestárlo a může se dost lišit i u lidí s podobným datem narození.

Znalost biologického věku je přitom dost důležitá. Právě biologický věk určuje skutečné riziko rozvoje onemocnění souvisejících se stářím nebo dokonce riziko úmrtí. Stejně tak je důležité znát biologický věk osob, které se podílejí na testování léků proti stárnutí.

TIP: Jedna porce salátu denně zpomalí stárnutí mozku až o 11 let

A jak tedy lze zjistit biologický věk? Čínští vědci nabízejí rychlý a spolehlivý postup. Podle nich stačí jednoduchý test moči, který určí hladinu látky označované jako 8-oxoGsn. Tato látka je produktem oxidace ribonukleových kyselin (RNA) v těle, což je proces, který těsně souvisí s biologickým stárnutím těla. Čím více je této látky v moči, tím je člověk biologicky starší.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Frontiers Media

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907