Chcete levně vyrábět drahé proteiny pro medicínu? Zkuste slepice
Interferony jsou proteinové látky, které hrají velmi důležitou roli v regulaci a fungování imunitního systému. V těle je produkují především imunitní buňky, využívají se ale i jako léky v medicíně, hlavně proti virům a k upravení činnosti imunity.
Interferony jsou v dnešní době velice drahé. Pár mikrogramů interferonu beta, který se využívá například při léčbě autoimunitního onemocnění roztroušené sklerózy a podle některých studií má i protinádorové účinky, přijde v Japonsku na téměř 900 dolarů (téměř 20 tisíc Kč).
TIP: GMO proti opilství: Budeme léčit alkoholismus geneticky upraveným virem?
Japonští vědci proto vytvořili slepice, které jsou geneticky upravené tak, aby jejich vejce obsahovala právě interferon beta. Při dnešních cenách této látky jde o nefalšovaná „zlatá vejce“. Pokud se tyto slepice, které snášejí vejce s interferonem prakticky každý den, prosadí, tak by to mohlo významně snížit cenu léčby interferonem beta.
IFL Science
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)