Genetičtí inženýři udělali z pole tabáku továrnu na lék proti malárii

16.06.2016 - Stanislav Mihulka

Tabák nemá v dnešní době nejlepší pověst. Přesto by mohl sehrát významnou roli v záchraně mnoha lidských životů


Reklama

Genetičtí inženýři změnili rostliny tabáku tak, že produkují surovinu pro výrobu artemisinu, nejlepšího léku proti malárii, který je v současné době k dispozici. Artemisin je látka, kterou v malém množství obsahuje rostlina pelyněk roční (Artemisia annua).

TIP: Více jídla a méně metanu. Nová GM rýže zabíjí dvě mouchy jednou ranou

Vědci před pár lety vložili geny pro produkci artemisinu do kvasinek, ale tento postup výroby artemisinu je stále ještě poměrně drahý. Použití nenáročných rostlin tabáku je pro tento účel mnohem výhodnější. Pro uspokojení celosvětové spotřeby artemisinu by stačilo sklízet geneticky modifikovaný tabák z polí o celkové rozloze 200 kilometrů čtverečních.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News, eLife

  • Zdroj fotografií: Kevinbercaw / Wikimedia Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Skunk pruhovaný je ve volné přírodě ohrožen změnou klimatu, intenzivním zemědělstvím i lovem. Skunci mají skvěle vyvinutý čich a sluch, ale velice špatný zrak - proto bohužel často končí pod koly aut. (foto: Wikimedia Commons, USFWS Mountain-PrairieCC BY 2.0)

Revue

Přemysl Otakar II. nechává křtít pohanské Prusy, obraz Antonína Lhoty. (foto: Wikimedia Commons, DobrošCC BY-SA 4.0)

Historie
Válka

Dobrovolníci si zapisovali, jak se cítí po dojedení snídaně - 86 % z nich hodlá své stravovací návyky změnit k lepšímu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Sunyaev-Zeldovichův efekt v protokupě Pavučina - uprostřed snímku se nachází vzdálená protokupa Pavučina (Spiderweb protocluster) s výraznou stejnojmennou centrální galaxií. (foto: ESO/Di Mascolo; HST: H. FordCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907