Bakterie a sex: Ztráta sexuální touhy může souviset se střevní mikroflórou

Pokud pociťujete ztrátu nebo pokles sexuální touhy, je podle vědců možné, že tento stav souvisí s bakteriemi, které žijí ve vašich střevech.

13.12.2022 - Stanislav MihulkaV současnosti jsme svědky velkého množství studií, které objasňují zvláštní a komplikované vztahy mezi střevní mikroflórou a lidským zdravím, fyzickým i tím duševním. Část těchto studií se přitom věnuje i tomu, jak ekosystém bakterií v našich střevech zasahuje sexuální touhu, případně jak se podílí na problémech v této oblasti.

Střevní bakterie se podílejí na trávení řady složek naší stravy. Jejich role je ale podle všeho mnohem širší. Především syntetizují celou řadu biologicky aktivních látek a díky tomu jsou významnými hráči v regulaci hormonů, neurotransmiterů a dalších významných látek v lidském těle. Rovněž se podílejí na činnosti imunitního systému. To všechno může zasahovat i do lidské psychiky.

Bakterie a sex

Souvislost střevní mikroflóry a sexuální apetence naznačuje například výzkum čínských odborníků z roku 2021, který zveřejnil časopis Journal of Medical Internet Research. Vědci tehdy zjistili, že ženy s poruchou snížené sexuální touhy (HSDD) mají (proti ženám bez této poruchy) ve střevech nápadně nižší počet bakterií ze skupiny Ruminococcaceae a naopak větší množství bakterií rodů Bifidobacterium a Lactobacillus.

Aby to mužům nebylo líto, další čínská studie z roku 2021, tentokrát publikovaná v časopise Translational Andrology and Urology, dospěla k závěru, že muži s poruchou erekce mají sníženou diverzitu střevní mikroflóry, a naopak mají ve střevech větší množství některých typů bakterií, například rodů Streptococcus a Subdoligranulum.

TIP: Pod lupou: Z vědeckého hlediska většina domnělých afrodiziak nefunguje

Odborníci zároveň upozorňují, že vztah mezi střevní mikroflórou a sexuální touhou nemusí být přímý. Existuje řada dokladů o vztahu střevní mikroflóry a lidské psychické kondice, například pokud jde o deprese. Zároveň je již dlouho známo, že deprese obvykle snižují sexuální touhu a libido. Proto je problematické střevní mikroflóře jednoznačně přisoudit přímý vliv na sexuální touhu. V každém případě jde o velmi zajímavou oblast výzkumu, z níž časem jistě vzejdou další pozoruhodné poznatky.


Další články v sekci