Jak omezit sebevraždy v USA: Podle odborníků by stačilo zvýšit minimální mzdu

09.01.2020 - Stanislav MihulkaVe Spojených státech roste počet sebevražd – aktuálně je na nejvyšší úrovni od druhé světové války. Američtí vědci se na tento neblahý trend zaměřili a přišli s jednoznačným a poměrně jednoduchým doporučením. Podstatná část sebevražd je motivovaná chudobou a zoufalou životní situací. Zároveň se ukázalo, že se sebevraždami chudých a málo vzdělaných lidí velmi úzce souvisí minimální mzda. Badatelé tudíž doporučují jako jednoznačnou prevenci alarmujícího počtu sebevražd zvýšit minimální mzdu.

Vše ale nasvědčuje tomu, že jejich výzkumu nebude dopřánu sluchu u politiků a americké administrativy. Minimální mzda nebyla v USA na federální úrovni zvýšena od roku 2009 (aktuálně je stanovena na 7,25 $ na hodinu, v přepočtu zhruba 160 Kč). Což znamená, že kvůli inflaci fakticky setrvale klesá. Více než polovina států USA má ale ještě své vlastní, vyšší minimální mzdy, které se různě mění, což poskytlo vědcům dostatek materiálů k výzkumu.

TIP: Lékaři v USA patří mezi profese s nejvyšším počtem sebevražd

Autoři studie převedli své výsledky na strohá čísla. S každým přidaným dolarem k minimální mzdě za hodinu práce poklesne počet sebevražd mezi lidmi ve věku 18-64 let, kteří dosáhli středoškolského a nižšího vzdělání, zhruba o 3,5 až 6 procent. Americký Senát a prezident jsou ale každopádně v současné chvíli proti zvýšení federální minimální mzdy.


Další články v sekci