Konec mise Philae: Rosetta dnes vypne komunikační rozhraní

Od posledního spojení sondy Rosetty s modulem Philae uběhl již více než rok. Dnes mise Philae definitivně skončí

27.07.2016 - Martin ReichmanDnes je to přesně 1 rok, 8 měsíců, 2 týdny a 1 den od přistání modulu Philae na kometě 67P-Čurjumov/Gerasimenko. Zároveň je dnešek také dnem, kdy příběh Philae definitivně končí. Během dneška Rosetta vypne komunikační rozhraní pro komunikaci se svým výsadkovým modulem. Poslední spojení s Philae se Rosettě podařilo navázat před více než rokem – 9. července 2015. Veškeré další pokusy o navázání spojení již byly neúspěšné.

Definitivní konec je na dohled

Vypnutí rozhraní je zároveň přípravou na konec mise samotné Rosetty. Na konci července bude sonda již příliš daleko od Slunce a je třeba začít počítat každý ušetřený watt (v případě vypnutí komunikačního rozhraní sonda ušetří přibližně 4 watty).

TIP: Rosetta se opět shledá s Philae: Na konci září dosedne na kometu

Definitivní konec této mise je plánován na konec září, kdy Rosetta zakončí svou pouť dosednutím či řízeným dopadem na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Cílovým místem dosednutí má být oblast Agilkia. Jde tedy o stejné místo, kam v listopadu 2014 dosedl i modul Philae. Oba stroje by tak měly na povrchu jádra komety spočinout nedaleko od sebe.

  • Zdroj textu

    blogs.esa.int

  • Zdroj fotografií

    ESA


Další články v sekci