Třaskavý nález: Archeologové objevili na bojišti u Gettysburgu nevybuchlý granát

Práce na pahorku Little Round Top přinesly objev 4,5kilogramového dělostřeleckého granátu z nejkrvavější bitvy americké občanské války

23.02.2023 - Stanislav MihulkaNa slavném bojišti u Gettysburgu v Pensylvánii, kde se 1. až 3. července 1863 odehrála nejkrvavější a zároveň zřejmě nejdůležitější bitva celé americké občanské války, probíhají rekultivační práce. Jde o osmnáctiměsíční projekt americké federální Správy národních parků (NPS), jehož cílem je kvalitnější ochrana populárního historického místa.

Svědek krvavé bitvy

Během rekultivačních prací, které probíhaly na pahorku Little Round Top, jednom z klíčových míst bitvy, kde padly tisíce vojáků, narazil archeolog Steven Brann na neznámý objekt ukrytý v hloubce 60 cm pod povrchem. Po jeho odhalení se z něj vyklubal velmi třaskavý nález.

Šlo o zhruba 18 centimetrů dlouhý a 4,5 kilogramu těžký dělostřelecký granát, který během bitvy neexplodoval. „Pro podobné případy existují standardní procedury, podle nichž jsme s kolegy postupovali,“ popisuje další dění Steven Brann. Na místo nálezu dorazil oddíl ženistů 55th Explosive Ordnance Disposal Company z Fort Belvoir ve Virginii, kteří projektil vyzvedli a bezpečně zneškodnili.

Nalezený dělostřelecký granát z Gettysburgu. (foto: GettysburgNPSCC BY 4.0)

Na bojišti v Gettysburgu se sice stále nachází nevybuchlá munice, její nález je ale velmi vzácnou událostí. Většina předmětů, které zde nacházíme, je mnohem menších, jde hlavně o perkusní zápalky, náboje a knoflíky z uniforem,okomentoval pro Live Science čerstvý nález Jason Martz, mluvčí Národního vojenského parku Gettysburg. „Jde o teprve pátý nález tohoto druhu od roku 1980.“ Zároveň to podle něj ukazuje, jak rizikový je archeologický výzkum na lokalitách, jakou je právě Gettysburg.

TIP: V pevnosti z časů americké občanské války objevili archeologové čarodějnou láhev

Na sociálních sítích se po oznámení nálezu objevila řada námitek brojících proti zničení vzácného granátu. Podle velitele ženistů kapitána Matthewa Bookera ale odpálení granátu neznamená konec jeho příběhu. Střepiny budou podle něj dále zkoumány a odborníci se z nich pokusí zjistit, zda šlo o granát vypálený jednotkami Unie nebo Konfederace. Zatím je jasné jen tolik, že se jednalo o granát z polního děla označovaného jako „3-inch ordnance rifle, model 1861“.


Další články v sekci