V pevnosti z časů americké občanské války objevili archeologové čarodějnou láhev

30.01.2020 - Stanislav MihulkaPokud najdete starou lahev s rezatými hřebíky uvnitř, dejte si pozor, aby to nebyla magická zbraň proti zlým duchům. Právě takovou láhev totiž objevili archeologové v roce 2016 během vykopávek v pevnosti zvané Redoubt 9. Tuto pevnost vybudovaly jednotky Konfederace v okrese York ve státě Virginia a později ji dobylo vojsko Unie.

Badatelé tam mezi ruinami zděného krbu nalezli nenápadnou skleněnou lahev, ve které byly hřebíky. Zpočátku nebylo jasné, k čemu taková láhev mohla sloužit. Pak se ale archeologové dozvěděli o zvláštní tradici, podle které se podobné lahve používaly jako talismany proti zlým duchům. Tato tradice přitom pochází z Velké Británie.

TIP: Graffiti v britské soutěsce je ve skutečnosti největší sbírka magických znamení

V době od 16. do 19. století lidé v Británii umísťovali pod krb či ohniště anebo do jeho blízkosti láhev s hřebíky jako magický ochranný talisman. Nejčastěji to bylo u komína, který byl podezřívaný jako místo, kudy by do obydlí mohla proniknout čarodějnice či zlý duch. Žár ohně měl hřebíky „nabíjet energií“, a hřebíky pak poskytovaly magickou ochranu. V Británii bylo takových lahví objeveno téměř 200, zatímco ve Spojených státech jen několik. Tradice vznikla zřejmě ve východní Anglii, kde bylo ohnisko hysterie kolem čarodějnic.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Robert Hunter / William & Mary Center for Archaeological Research


Další články v sekci