V pevnosti z časů americké občanské války objevili archeologové čarodějnou láhev

30.01.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Čarodějné lahve s hřebíky poskytovaly magickou ochranu před průnikem čarodějnice komínem.</p>

Čarodějné lahve s hřebíky poskytovaly magickou ochranu před průnikem čarodějnice komínem.


Reklama

Pokud najdete starou lahev s rezatými hřebíky uvnitř, dejte si pozor, aby to nebyla magická zbraň proti zlým duchům. Právě takovou láhev totiž objevili archeologové v roce 2016 během vykopávek v pevnosti zvané Redoubt 9. Tuto pevnost vybudovaly jednotky Konfederace v okrese York ve státě Virginia a později ji dobylo vojsko Unie.

Badatelé tam mezi ruinami zděného krbu nalezli nenápadnou skleněnou lahev, ve které byly hřebíky. Zpočátku nebylo jasné, k čemu taková láhev mohla sloužit. Pak se ale archeologové dozvěděli o zvláštní tradici, podle které se podobné lahve používaly jako talismany proti zlým duchům. Tato tradice přitom pochází z Velké Británie.

TIP: Graffiti v britské soutěsce je ve skutečnosti největší sbírka magických znamení

V době od 16. do 19. století lidé v Británii umísťovali pod krb či ohniště anebo do jeho blízkosti láhev s hřebíky jako magický ochranný talisman. Nejčastěji to bylo u komína, který byl podezřívaný jako místo, kudy by do obydlí mohla proniknout čarodějnice či zlý duch. Žár ohně měl hřebíky „nabíjet energií“, a hřebíky pak poskytovaly magickou ochranu. V Británii bylo takových lahví objeveno téměř 200, zatímco ve Spojených státech jen několik. Tradice vznikla zřejmě ve východní Anglii, kde bylo ohnisko hysterie kolem čarodějnic.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Robert Hunter / William & Mary Center for Archaeological ResearchDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907