Nové fotografie planety Jupiter zachytily jeho severní a jižní pól, chaotické jevy v atmosféře a cyklóny, které dosahují velikosti Země. Nové snímky ukazují, že v okolí obou pólů se pohybují cyklóny, nad nimž se objevují působivé polární záře, které jsou až tisíckrát silnější než ty pozemské. Vědcům se také podařilo vypozorovat řadu rozdílů mezi severním a jižním pólem.
Podle výzkumníků NASA na Jupiteru existují extrémně silná magnetická pole, která se nachází poměrně blízko povrchu atmosféry. Intenzita magnetického pole je navíc velmi proměnlivá v závislosti na konkrétním místě. Vědci předpokládají, že magnetismus vzniká vlivem pohybujících se vzdušných mas.
Mimořádně zajímavou podívanou má nabídnout příští přiblížení sondy Juno - 11. července má sonda prolétnout v blízkosti jednoho z nejpozoruhodnějších jevů Sluneční soustavy - Jupiterovy Velké rudé skvrny.
nasa.gov,
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)