Lze předvídat sebevraždy? Jako efektivní se jeví spolupráce lékařů a umělé inteligence

18.05.2022 - Stanislav Mihulka

Pro předpověď rizika sebevražedného chování se nejvíce osvědčuje spojení klasického přístupu v kombinaci se zcela moderními postupy

<p>Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. </p>

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 


Reklama

Ve Spojených státech jsou sebevraždy na vzestupu už celou generaci. V současné době zemře každoročně z vlastního rozhodnutí 14 Američanů ze 100 tisíc. Sebevražda je tím pádem 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. V řadě dalších zemí to není o mnoho lepší. Vědci a lékaři se snaží vyvíjet postupy, s nimiž by bylo možné sebevraždy efektivně předpovídat, což otevírá prostor pro účinnou prevenci.

V předpovídání sebevražedného jednání se uplatňují klasické i zcela moderní metody. Colin Walsh z americké Vanderbiltovy univerzity a jeho kolegové nedávno porovnali úspěšnost předpovídání dokonané sebevraždy či sebevražedných myšlenek tradičními pohovory, umělou inteligencí a jejich kombinací.

Předpověď sebevraždy

V případě pohovorů badatelé využili dotazníkové hodnocení podle škály C-SSRS (Columbia Suicide Severity Rating Scale). Zároveň použili umělou inteligenci „Vanderbilt Suicide Attempt and Ideation Likelihood“ (VSAIL), kterou jejich tým vyvinul v roce 2019. Tato inteligence běží „tiše“ na pozadí a v reálném čase kontroluje elektronické zdravotní záznamy velkého množství lidí, přičemž v nich hledá a vyhodnocuje potenciální rizika sebevraždy.

Výzkum byl založen na záznamech více než 120 tisíc pacientů, pořízených v průběhu 15 měsíců v letech 2019 a 2020. V této skupině bylo zaznamenáno 3 126 případů sebevražedných myšlenek a 514 pokusů o sebevraždu. Z výsledků studie vyplývá, že nejúspěšnější je předpovídání sebevražd na základě kombinace umělé inteligence a tradičních pohovorů s dotazníky.

TIP: Sebevraždy nejčastěji páchají lidé tvůrčích profesí. Nejméně učitelé a knihovníci

Tento experiment je unikátní v tom, že ověřil přínos kombinace realtimové umělé inteligence a pohovorů s pacienty pro odhadování rizika sebevražedného chování u pacientů,“ uvádí Walsh. Výzkum podle badatelů přispěje k zlepšení předpovědí rizika sebevražd v klinické praxi.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907