Jak mohou souviset změny klimatu a dešťové úhrny s počtem sebevražd? Podle vědců z Kalifornské univerzity v Berkeley víc než bychom čekali
Jak ukázala nová studie vědců z Kalifornské univerzity v Berkeley, vzestupy teplot a poklesy srážek zřejmě významně přispěly k 59 300 sebevražd, které v Indii spáchali farmáři za poslední tři desetiletí. Vědci tvrdí, že klima má v této oblasti zásadní vliv na život lidí a ztráty úrody uvrhnou mnoho lidí do chudoby.
Z jejich výpočtů vyplývá, že když se v Indii během sezóny v jednom dni zvýší teplota o 1 stupeň Celsia oproti normálu, spáchá sebevraždu průměrně 65 lidí. Pokud tato teplota stoupne o 5 stupňů, tak je to už v průměru 335 sebevražd farmářů denně.
TIP: Bude horko: Globální oteplování mění města v pekelné výhně
Vliv klimatu na počet sebevražd v Indii dokládá i skutečnost, že počet sebevražd vzrůstá, jen když je horko a sucho v sezóně pěstování plodin. Pokud je větší teplo nebo sucho mimo sezónu, sebevražd mezi farmáři nepřibývá. Vědcům se podařilo vysledovat i opačný trend - zvýšení dešťových srážek o 1 centimetr v roce 2015 vedlo ke snížení počtu sebevražd o 7%.
IFL Science, PNAS
VědaTechnologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0)
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)