Odhalení: Jaký byl soukromý život blbouna nejapného?

24.08.2017 - Stanislav Mihulka

Staré kosti prozradily o dodovi z ostrova Mauritius leccos zajímavého

Dodo -<p>Blbouni nejapní z ostrovu Mauritius vymřeli na přelomu 17. a 18. století</p>
Dodo -

Blbouni nejapní z ostrovu Mauritius vymřeli na přelomu 17. a 18. století


Reklama

Doda, čili ohromného nelétavého holuba dronteho mauricijského neboli blbouna, zná skoro každý. Ale o jeho životě vlastně nevíme skoro vůbec nic. Vymřel totiž už na přelomu 17. a 18. století, asi dvě století po objevení evropskými mořeplavci.

Každá nová informace o dodech je cenná. Jihoafričtí vědci prozkoumali kosterní pozůstatky 22 fosilií dronteho a snažili se z nich vyčíst něco o jejich životě. Přišli na to, že se dodové svým životem přizpůsobili klimatu ostrova Mauricius.

TIP: Zdání klame: Blbouni nejapní možná měli překvapivě velký mozek

Hlavní překážkou pro život na tomto ostrově je nepříjemné léto, kdy je tam horko a nedostatek potravy. Mauritius je na jižní polokouli a léto tam mají mezi listopadem a březnem. Dodové v červenci přepeřovali a pak se pustili do rozmnožování. Vejce snášeli v září, aby mláďata stihla do začátku léta co nejvíce vyrůst a zvýšit si tím šanci na přežití.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Scientific Records

  • Zdroj fotografií: Frederick William Frohawk / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907