Představuje 3 tisíce let stará hliněná hlava vzácné zobrazení izraelského Boha?

03.08.2020 - Stanislav Mihulka

Dávná hliněná hlava z paláce na izraelské lokalitě by mohla být mimořádně vzácným zobrazením židovského boha Jehovy

<p>Údajná hlava jezdecké sošky Jehovy nalezená v archeologické lokalitě Churvat Keijafa ve středním Izraeli.</p>

Údajná hlava jezdecké sošky Jehovy nalezená v archeologické lokalitě Churvat Keijafa ve středním Izraeli.


Reklama

Starozákonní desatero mimo jiné zakazuje zobrazování Boha (Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit...). Proto je pro archeology téměř nemožné nalézt dávná zpodobnění izraelského Boha, tedy Jehovy. Podle Yosefa Garfinkela z izraelského institutu Institute of Archaeology at Hebrew University by jedním z takových extrémně vzácných nálezů mohla být hliněná hlava objevená na archeologické lokalitě Churvat Keijafa ve středním Izraeli.

Jehova jezdec

Asi pět centimetrů velká hlava byla nalezena v ruinách velké budovy, která mohla být palácem. Hlava vznikla asi před 3 tisíci lety, zhruba v době vlády biblického krále Šalamouna, a zřejmě byla původně připojena k tělu. Garfinkel je přesvědčený, že šlo o sošku Jehovy na koni. 

V Churvat Keijafa už nebyly objeveny žádné další podobné sošky. Na jiných místech v Izraeli – dávných palácích, chrámech nebo pohřebištích, se už ale vyskytly podobné nálezy ze stejného období. A také možná zobrazují Jehovu na koni. Podle Garfinkela bylo v té době v oblasti Blízkého východu mezi věřícími lidmi běžné, že navazovali kontakt s nadpřirozenými božstvy pomocí sošek a dalších typů zobrazení. Striktní zákaz zobrazovat Jehovu ostatně přišel až později, zřejmě kolem 8. století před naším letopočtem.

TIP: Archeologové objevili v Izraeli „New York doby bronzové“

Jak to v podobných případech bývá, ne každý s Garfinkelem souhlasí. Podle některých odborníků se v době vzniku hlavy v oblasti V Churvat Keijafa Jehova neuctíval. A hlava také údajně nevykazuje potřebné symboly či atributy božské povahy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Clara Amit/Israel Antiquities AuthorityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907