Redhead Day: V nizozemské Bredě se konalo největší setkání zrzků a zrzek

15.09.2017 - Zuzana Rychlá


Reklama

International Redhead Day nebo taky Roodharigendag, je každoroční setkání zrzků, které se pravidelně koná v nizozemské Bredě. Počátky festivalu se pojí s poměrně úsměvnou historkou – v roce 2005 sháněl nizozemský malíř Bart Rouwenhorst patnáct zrzavých lidí jako modely pro svůj obraz. Sešlo se jich tehdy asi 150 a setkání tak dalo vzniknout této veselé každoroční tradici. Pikantní na celé věci je, že celosvětově největší festival zrzků a zrzek založil blonďák Rouwenhorst.

Počet ryšavců, kteří na festival jezdí, každoročně roste – v loňském roce na společné závěrečné fotografii „zářilo“ 1 800 zrzavých mužů a žen. Společného focení se ale zdaleka neúčastní všichni – podle letošních odhadů na festival dorazilo okolo 40 tisíc lidí z 80 zemí a více než šest tisíc ryšavých. Když uvážíme, že v celosvětové populaci jsou zrzci zastoupeni pouze 1 až 2 %, jde o poměrně působivé číslo.

TIP: Božská mutace: Světlé vlasy jsou výsledkem genetického defektu

V zastoupení ryšavých jsou ale výrazné rozdíly – zatímco v Africe, nebo v Asii jsou lidé s tímto odstínem vlasů opravdovou raritou, v Evropě a severní Evropě zvlášť, je jich relativně dost. Primát v tomto směru drží Skotsko, kde podle odhadů žije okolo 13 % zrzků, v sousedním Irsku je to okolo 10 %.

  • Zdroj textu:

    redheaddays.nl, nationalgeographic.com, metro.co.uk

  • Zdroj fotografií: redheaddays.nl

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Šestičlenná mexická hlídka zvládne kanalizační systém zkontrolovat jen dvakrát do týdne.

Zajímavosti

Lidé labutě v zimě rádi krmí, často ale bohužel volí zcela nevhodnou potravu.

Příroda

Mozky lidí, kteří spolu souhlasí, jsou pěkně synchronizované. Zato během hádky jsou mozky navzájem rozladěné.

Věda

Vizualizace galaxie ID2299, která vznikla kosmickou kolizí a značná část jejího plynu byla následkem srážky vyvržena v podobě „slapového ohonu“.

Vesmír
Revue

Pro avarsko-slovanské vztahy nejspíš platí ono Palackého vzájemné stýkání a potýkání obou kultur. Slovo Avar si Slované připodobňovali se slovem obrabar. Kmen Hunů se zase v němčině odráží ve slově Hüne, což rovněž znamená obr.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907