Redhead Day: V nizozemské Bredě se konalo největší setkání zrzků a zrzek

15.09.2017 - Zuzana Rychlá


Reklama

International Redhead Day nebo taky Roodharigendag, je každoroční setkání zrzků, které se pravidelně koná v nizozemské Bredě. Počátky festivalu se pojí s poměrně úsměvnou historkou – v roce 2005 sháněl nizozemský malíř Bart Rouwenhorst patnáct zrzavých lidí jako modely pro svůj obraz. Sešlo se jich tehdy asi 150 a setkání tak dalo vzniknout této veselé každoroční tradici. Pikantní na celé věci je, že celosvětově největší festival zrzků a zrzek založil blonďák Rouwenhorst.

Počet ryšavců, kteří na festival jezdí, každoročně roste – v loňském roce na společné závěrečné fotografii „zářilo“ 1 800 zrzavých mužů a žen. Společného focení se ale zdaleka neúčastní všichni – podle letošních odhadů na festival dorazilo okolo 40 tisíc lidí z 80 zemí a více než šest tisíc ryšavých. Když uvážíme, že v celosvětové populaci jsou zrzci zastoupeni pouze 1 až 2 %, jde o poměrně působivé číslo.

TIP: Božská mutace: Světlé vlasy jsou výsledkem genetického defektu

V zastoupení ryšavých jsou ale výrazné rozdíly – zatímco v Africe, nebo v Asii jsou lidé s tímto odstínem vlasů opravdovou raritou, v Evropě a severní Evropě zvlášť, je jich relativně dost. Primát v tomto směru drží Skotsko, kde podle odhadů žije okolo 13 % zrzků, v sousedním Irsku je to okolo 10 %.

  • Zdroj textu:

    redheaddays.nl, nationalgeographic.com, metro.co.uk

  • Zdroj fotografií: redheaddays.nl

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907