Redhead Day: V nizozemské Bredě se konalo největší setkání zrzků a zrzek

15.09.2017 - Zuzana Rychlá


Reklama

International Redhead Day nebo taky Roodharigendag, je každoroční setkání zrzků, které se pravidelně koná v nizozemské Bredě. Počátky festivalu se pojí s poměrně úsměvnou historkou – v roce 2005 sháněl nizozemský malíř Bart Rouwenhorst patnáct zrzavých lidí jako modely pro svůj obraz. Sešlo se jich tehdy asi 150 a setkání tak dalo vzniknout této veselé každoroční tradici. Pikantní na celé věci je, že celosvětově největší festival zrzků a zrzek založil blonďák Rouwenhorst.

Počet ryšavců, kteří na festival jezdí, každoročně roste – v loňském roce na společné závěrečné fotografii „zářilo“ 1 800 zrzavých mužů a žen. Společného focení se ale zdaleka neúčastní všichni – podle letošních odhadů na festival dorazilo okolo 40 tisíc lidí z 80 zemí a více než šest tisíc ryšavých. Když uvážíme, že v celosvětové populaci jsou zrzci zastoupeni pouze 1 až 2 %, jde o poměrně působivé číslo.

TIP: Božská mutace: Světlé vlasy jsou výsledkem genetického defektu

V zastoupení ryšavých jsou ale výrazné rozdíly – zatímco v Africe, nebo v Asii jsou lidé s tímto odstínem vlasů opravdovou raritou, v Evropě a severní Evropě zvlášť, je jich relativně dost. Primát v tomto směru drží Skotsko, kde podle odhadů žije okolo 13 % zrzků, v sousedním Irsku je to okolo 10 %.

Reklama

  • Zdroj textu:

    redheaddays.nl, nationalgeographic.com, metro.co.uk

  • Zdroj fotografií: redheaddays.nl

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907