V olympijských vodách Ria de Janeira se bude plavat a plachtit nejen o medaile, ale také o zdraví
Dvě nové vědecké studie potvrdily, že se ve vodách v těsné blízkosti pláží Rio de Janeira vyskytují superbakterie, kteřé jsou vysoce odolní vůči antibiotikům.
Tyto smrtící mikroorganismy se v dnešní době obvykle nacházejí v nemocnicích, kde ohrožují pacienty. Jenže v Riu si moc nedělají hlavu s odpadem nebo ochranou životního prostředí. V řadě případů pumpují splašky přímo do moře, aniž by se starali o nějaké čištění.
Brazílie sice před pár lety slíbila, že se postará o vyčištění olympijských vod, situace se prý ale ještě zhoršila. V současnosti je superbakteriemi kontaminována zátoka Guanabara, kde se bude soutěžit v plachtění a windsurfingu a také pět dalších pláží Ria, v místech, kde se bude plavat triatlon a další soutěže.
TIP: Jaký mozek mají elitní sportovci? O 82 procent rychlejší!
A nejde jenom o bakterie. Podle loňské studie je v olympijských vodách 1,7 milionkrát více virů z lidských splašek, než kolik bývá v Evropě nebo USA považováno za vysoce alarmující. Jak se zdá, olympiáda bude nejen o výdrži ve sportu.
Inhabitat, Reuters
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)